| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000pcs/month |
| Delivery Time | 15-20 work days |
| Packaging Details | UN Carton |
| Model | H01 |
| Battery Type | LiFePO₄ |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Capacity | 2.56kWh |
| Communication Ports | RS485+CAN+RS232 |
| Charge Current | 100A |
| Discharge Current | 100A |
| Gross Weight | 31kg |
| Brand Name | shunxiang |
| Model Number | H01 |
| Certification | CE,ROSH,FCC,UN38.3 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Homewizard P1 Meter 51.2V 200A LiFePO4 Lithium-ion Battery with 10.24KWh Energy
51.2V100A LiFePO4 Battery with High Safety Long Life and Real-time Monitoring
51.2V 314AH Home Energy Storage System with 6000 Cycles and Bluetooth + WiFi
51.2V 100Ah 5.12kWh Energy Storage Power Supply Off Grid Space Efficiency
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000pcs/month |
| Delivery Time | 15-20 work days | Packaging Details | UN Carton |
| Model | H01 | Battery Type | LiFePO₄ |
| Nominal Voltage | 25.6V | Nominal Capacity | 100Ah |
| Capacity | 2.56kWh | Communication Ports | RS485+CAN+RS232 |
| Charge Current | 100A | Discharge Current | 100A |
| Gross Weight | 31kg | Brand Name | shunxiang |
| Model Number | H01 | Certification | CE,ROSH,FCC,UN38.3 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 25.6V 100Ah Energy Storage Power Supply ,Space Saving Energy Storage Power Supply ,2.56kWh residential battery storage | ||
Name: Home Energy Storage Wall-Mounted Series
Model: H01
Battery Type: LiFePO₄
Nominal Voltage: 25.6V
Nominal Capacity: 100Ah
Capacity: 2.56kWh
Charge Cut-off Voltage: 29.2V
Discharge Cut-off Voltage: 22.4V
Charge Current: 100A
Discharge Current: 100A
Communication Ports: RS485+CAN+RS232
Communication Protocol: Compatible with multiple mainstream inverter protocols on the market
Enclosure Dimensions: 485*300*179mm
Packaging Dimensions: UN Carton 562*372*293mm
Charging Operating Temperature: 0℃~45℃
Discharging Operating Temperature: -20℃~55℃
Storage Temperature: -10℃~45℃ (Charge/discharge once per month)
Net Weight: 27kg
Gross Weight: 31kg
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
50million-80million
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1... .gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!