| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 500pcs per month |
| Delivery Time | 15-20 work days |
| Packaging Details | Wooden Crate |
| Model | HO4 |
| Battery Type | LiFePO₄ |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 280Ah |
| Capacity | 15kwh |
| Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | 41.6V |
| Communication Interface | RS485+CAN+RS232 |
| Gross Weight | 150kg |
| Certification | CE,ROSH,FCC,UN38.3 |
| Brand Name | shunxiang |
| Model Number | HO4 |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
Homewizard P1 Meter 51.2V 200A LiFePO4 Lithium-ion Battery with 10.24KWh Energy
51.2V100A LiFePO4 Battery with High Safety Long Life and Real-time Monitoring
51.2V 314AH Home Energy Storage System with 6000 Cycles and Bluetooth + WiFi
25.6V 100Ah Wall Mounted Energy Storage Power Supply For Space Saving Installati
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 500pcs per month |
| Delivery Time | 15-20 work days | Packaging Details | Wooden Crate |
| Model | HO4 | Battery Type | LiFePO₄ |
| Nominal Voltage | 51.2V | Nominal Capacity | 280Ah |
| Capacity | 15kwh | Charge Cut-off Voltage | 58.4V |
| Discharge Cut-off Voltage | 41.6V | Communication Interface | RS485+CAN+RS232 |
| Gross Weight | 150kg | Certification | CE,ROSH,FCC,UN38.3 |
| Brand Name | shunxiang | Model Number | HO4 |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | 15kWh Home Energy Storage System ,6500 Cycles Home Energy Storage System ,280Ah solar pv battery storage | ||
15kWh Massive Capacity & 6500 Cycles – LiFePO4 battery (51.2V 280Ah) powers homes 24/7. Ultra-long lifespan (6500 cycles) outperforms competitors by 2X.
Solar-Ready + 6500W PV Input – Built-in 120A MPPT solar charger (max 6500W input, 60-500VDC) stores green energy. Works on/off-grid with pure sine wave inverter.
9-in-1 Smart BMS Protection – Monitors over-voltage, short circuit, temperature, reverse charging, etc. UN-certified crate ensures safe transport.
Mobile & Expandable Design – 360° wheels + handles for easy relocation. Support parallel connection + inverter communication. Customizable capacity.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
50million-80million
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1... .gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!