| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 set/month |
| Delivery Time | 3-8 work days |
| Packaging Details | Carton/Wooden crate |
| Battery Chemistry | LiFePO4 |
| Nominal Voltage(V) | 51.2 |
| Capacity(Ah) | 200 |
| Energy(KWh) | 10.24 |
| Charge Current(A) | 100 |
| Discharge Current(A) | 100 |
| Model Number | 512100 |
| Certification | CE,ROSH,FCC,UN38,MSDS |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
51.2V100A LiFePO4 Battery with High Safety Long Life and Real-time Monitoring
51.2V 314AH Home Energy Storage System with 6000 Cycles and Bluetooth + WiFi
25.6V 100Ah Wall Mounted Energy Storage Power Supply For Space Saving Installati
51.2V 100Ah 5.12kWh Energy Storage Power Supply Off Grid Space Efficiency
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 set/month |
| Delivery Time | 3-8 work days | Packaging Details | Carton/Wooden crate |
| Battery Chemistry | LiFePO4 | Nominal Voltage(V) | 51.2 |
| Capacity(Ah) | 200 | Energy(KWh) | 10.24 |
| Charge Current(A) | 100 | Discharge Current(A) | 100 |
| Model Number | 512100 | Certification | CE,ROSH,FCC,UN38,MSDS |
| Place of Origin | China |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | LC-LW51200 |
| Battery Chemistry | LiFePO4 |
| Capacity | 200 Ah |
| Scalability | Max. 15 units in parallel (153.6 kWh) |
| Nominal Voltage | 51.2 V |
| Operating Voltage | 46-56 V |
| Energy | 10.24 kWh |
| Charge Current | 100 A |
| Discharge Current | 100 A |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Recommended Depth of Discharge | 80% |
| Dimensions (L*W*H) | 828 * 500 * 145 mm |
| Approximate Weight | 85 kg |
| Master LED Indicator | 6 LED (SOC: 0-100%) 3 LED (Power on, Working, Alarming) |
| IP Rating | IP20 |
| Working Temperature | Charge: 0℃ to 55℃ Discharge: -20℃ to 55℃ |
| Storage Temperature | -30℃ to 60℃ (humidity ≤75% ROH) |
| Humidity | 5% to 95% |
| Altitude | ≤2000 m |
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Cycle Life | ≥4500 cycles (25±2℃, 100% DOD, 80% EOL) ≥6000 cycles (25±2℃, 90% DOD, 70% EOL) |
| Installation | Wall Mount |
| Communication Port | CAN 2.0, RS485 |
| Wireless Communication | Bluetooth, WiFi |
| Warranty Period | 5 years |
| Certification | CE-EMC, MSDS, UN38.3 |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
50million-80million
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1... .gtr-container-sxet2024 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 16px; box-sizing: border-box; } .gtr-container-sxet2024 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!