| Payment Terms | T/T, , D/A, D/P, Alipay |
| Delivery Time | 3-5 days |
| Packaging Details | 25kg/barrel |
| Name | Thermal conductivity potting glue |
| Operating Temperature Range | -55°C to 200°C |
| Package | 25kg/barrel |
| Regular Color | Grey,black,white |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Mix Ratio | A:B = 1:1 |
| Shelf Time | 6 months |
| Flame Retardant Grade | UL-94V0 |
| Customized | Support |
| Usage | PCB,battery,power module,led driver |
| Brand Name | Hanast |
| Model Number | HN-8806 |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Guangdong,China |
View Detail Information
Explore similar products
Hanast 10:1 Potting Compound Insulation And Moisture-Proof Potting AB Adhesive
Insulated Electrical Silicone Potting Compound Gel Flame Retardant Grey Liquid
Deep Curing Potting Silicone HN-8806A/B | Low Shrinkage, RoHS Compliant for
Electronic Rtv Silicone Potting Gel Compound Flexible Adhesive Waterproof
Product Specification
| Payment Terms | T/T, , D/A, D/P, Alipay | Delivery Time | 3-5 days |
| Packaging Details | 25kg/barrel | Name | Thermal conductivity potting glue |
| Operating Temperature Range | -55°C to 200°C | Package | 25kg/barrel |
| Regular Color | Grey,black,white | Chemical Resistance | Excellent |
| Mix Ratio | A:B = 1:1 | Shelf Time | 6 months |
| Flame Retardant Grade | UL-94V0 | Customized | Support |
| Usage | PCB,battery,power module,led driver | Brand Name | Hanast |
| Model Number | HN-8806 | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Guangdong,China | ||
| High Light | silicone potting compound for inverter ,high thermal conductivity silicone encapsulant ,two component silicone for EV battery | ||
Two Components Silicone For Encapsulation Of Elec 1:1 Silicone Potting Compound For Inverter EV Battery Adapter Charger High Thermal Conductivity
Product description:
Silicone potting compound is a soft, flexible silicone elastomer specifically designed for encapsulating and protecting electronic components. It is typically supplied as two-component liquids that cure at room or elevated temperatures. This material provides excellent electrical insulation, shock resistance, and protection against moisture, chemicals, and thermal cycling, ensuring long-term reliability for sensitive electronics in various applications.
![]()
| Test Items | Test Standard | Units | Product test results | |||
| Part A | Part B | |||||
|
Before Curing
| 1 | Appearance | By eyes | --- | Grey, fluid | White, fluid |
| 2 | Viscosity | GB/T10247- 2008 | 25ºC,mPa·S | 4500~5000 | 4500~5000 | |
| 3 | Density | GB/T 13354-92 | 25ºC,g/cm3 | 1.50±0.05 | 1.50±0.05 | |
| 4 | Mixing Ratio (A : B) | 1:1 | Weight ratio | 100 | 100 | |
| Volume ratio | 100 | 100 | ||||
| 5 | Operating time | Measured | hr | 0.3-0.4 | ||
| 6 | Curing condition | Measured | hr | 4~12 (25ºC, initial cure) | ||
| 0.20 (80ºC) | ||||||
| After Curing
| 7 | Appearance | By eyes | --- | Grey Elastomer | |
| 8 | Hardness | GB/T 531.1-2008 | Shore A | 50±5 | ||
| 9 | Thermal conductivity | GB/T10297-1998 | w/m·k | ≥0.76 | ||
| 10 | Expansivity | GB/T20673-2006 | µm/(m,ºC) | 210 | ||
| 11 | Moisture Absorption | GB/T 8810-2005 | 24h,25ºC,% | 0.01~0.02 | ||
| 12 | Volume resistivity | GB/T 1692-92 | (DC500V),Ω· cm | 1.0×1016 | ||
| 13 | Dielectric intensity | GB/T 1693-2007 | Kv/mm(25ºC) | 18~25 | ||
| 14 | Temperature Resistance | Measured | ºC | -50~+250 | ||
- Storage and transportation:
This product is non-toxic non-dangerous goods, according to the general chemical handling, stored in a cool & dry place (room temperature).
- Shelf Life: 6 months, overdue please reinspect; If it meets the standard, it can still be used.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Trading Company
Year Established:
2010
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-d4e7f0 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; } .gtr-container-d4e7f0 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; word-break: normal; overflow-wrap: normal; } ... .gtr-container-d4e7f0 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; } .gtr-container-d4e7f0 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; word-break: normal; overflow-wrap: normal; } ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!