| Payment Terms | T/T、paypal |
| Supply Ability | 100ton/month |
| Delivery Time | 5-7days |
| Packaging Details | 50KG/set, 25KG/bar |
| Name | Silicone potting compound |
| Coefficient of Thermal Expansion (CTE) | 210 μm/(m·°C) |
| Volume Resistivity | 1.0×10¹⁶ Ω·cm |
| Operating Temperature Range | -50°C ~ +250°C |
| Hardness (Shore A) | 45±5 |
| Thermal Conductivity | 0.8 W/m·K |
| Keywords | Silicone Encapsulant |
| Feature | Thermally Conductive ,waterproof ,Flame retardant, high and low temperature resistance |
| Application | EV & Power Electronics etc |
| Dielectric intensity | 18~25 Kv/mm(25ºC) |
| Brand Name | Hanast |
| Model Number | HN-8806A/B |
| Certification | FDA/ROHS/REACH |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Hanast 10:1 Potting Compound Insulation And Moisture-Proof Potting AB Adhesive
Insulated Electrical Silicone Potting Compound Gel Flame Retardant Grey Liquid
Deep Curing Potting Silicone HN-8806A/B | Low Shrinkage, RoHS Compliant for
Electronic Rtv Silicone Potting Gel Compound Flexible Adhesive Waterproof
Product Specification
| Payment Terms | T/T、paypal | Supply Ability | 100ton/month |
| Delivery Time | 5-7days | Packaging Details | 50KG/set, 25KG/bar |
| Name | Silicone potting compound | Coefficient of Thermal Expansion (CTE) | 210 μm/(m·°C) |
| Volume Resistivity | 1.0×10¹⁶ Ω·cm | Operating Temperature Range | -50°C ~ +250°C |
| Hardness (Shore A) | 45±5 | Thermal Conductivity | 0.8 W/m·K |
| Keywords | Silicone Encapsulant | Feature | Thermally Conductive ,waterproof ,Flame retardant, high and low temperature resistance |
| Application | EV & Power Electronics etc | Dielectric intensity | 18~25 Kv/mm(25ºC) |
| Brand Name | Hanast | Model Number | HN-8806A/B |
| Certification | FDA/ROHS/REACH | Place of Origin | Guangdong, China |
| High Light | thermal potting compound for power electronics ,silicone potting compound with high thermal conductivity ,two-component potting compound for encapsulation | ||
HN-8806 Two-Component Thermal Potting Compound | ≥0.76 W/m·K | Power Electronics Encapsulation
![]()
Product Overview for silicone potting compound:
Two-Part Addition-Cure Silicone Potting Rubber for Electronics.Featuring an ultra-low viscosity, it effortlessly fills deep sections and intricate gaps, providing robust encapsulation and long-term reliability for sensitive electronic components.
![]()
Key Features for silicone potting compound:
![]()
Product Applications for silicone potting compound:
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Trading Company
Year Established:
2010
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-d4e7f0 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; } .gtr-container-d4e7f0 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; word-break: normal; overflow-wrap: normal; } ... .gtr-container-d4e7f0 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; } .gtr-container-d4e7f0 p { font-size: 14px; margin-bottom: 1em; text-align: left !important; word-break: normal; overflow-wrap: normal; } ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!