| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 3000 sets per mouth |
| Delivery Time | 5-8 Work Days |
| Packaging Details | Cartons |
| Item | 3-Axis SINO SDS2-3MS Digital Display Commonly Used In Milling/Lathe Machining |
| Resolution(μm) | 0.5/1/5 |
| Max of measuring speed | 60m/min |
| Sealing protection method | IP53 |
| Usage | boring machine, EDM machine,milling machine |
| effective range | 30~3000mm |
| Warranty period | 1 year |
| Ambient Temperature | -50-140℉ |
| Brand Name | SINO |
| Model Number | SDS2-3MS |
| Certification | CE,RoHS,ISO9001 |
| Place of Origin | GUANGZHOU |
View Detail Information
Explore similar products
15VA Practical SINO 3 Axis DRO , Plastic Linear Scale DRO System
60Hz 1 Axis Digital Readout
2 Axis CE SDS6-2V SINO Digital Readout System With LED Display
50-60Hz LED DRO Measuring Systems SDS6-3V 16 Bits SCM Technology
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Supply Ability | 3000 sets per mouth |
| Delivery Time | 5-8 Work Days | Packaging Details | Cartons |
| Item | 3-Axis SINO SDS2-3MS Digital Display Commonly Used In Milling/Lathe Machining | Resolution(μm) | 0.5/1/5 |
| Max of measuring speed | 60m/min | Sealing protection method | IP53 |
| Usage | boring machine, EDM machine,milling machine | effective range | 30~3000mm |
| Warranty period | 1 year | Ambient Temperature | -50-140℉ |
| Brand Name | SINO | Model Number | SDS2-3MS |
| Certification | CE,RoHS,ISO9001 | Place of Origin | GUANGZHOU |
| High Light | SINO SDS2-3MS Digital Display ,3 Axis SINO Digital Display | ||
3-Axis SINO SDS2-3MS Digital Display Commonly Used In Milling/Lathe Machining
Description of Digital Readout System
This kit allows you to simultaneously control and observe the movement of the machine tool along three axes, such as the X, Y, and Z axes of the milling machine. Furthermore, three-axis measurement is possible as it is more extensive than two axis measurement. This provides you with a wealth of knowledge about device functionality. Able to identify device issues at any time
The mechanism of the magnetic scale encoder: The KA300 linear scale encoder system makes use of magnetic technology to produce readings that are accurate and trustworthy. They can clearly sense changes in the working position thanks to the DRO display device and magnetic balance mounted on the machine shaft, which continuously monitor position feedback and work progress.
Packing detail:
1.SDS2-3MS
2.Rack
3.Cable
Product Information
| Item name | SINO DRO System SDS2-3MS |
| Digital Readout (DRO) | SDS 2-3MS |
| Power Voltage selection | AC 100V~240V 50 Hz~60 Hz |
| Power consumption | 25VA |
| Working temperature | 0℃~45℃ |
| Allowable input signal | TTL square wave |
| Length resolution | 5um, 1um, 0.5um |
| Storage temperature |
-30℃~70℃ |
| Others | Cable / Manual |
![]()
![]()
![]()
Packing&Delivery
![]()
![]()
FAQ
Q1:
When will it be delivered?
A: 5-8days
Q2:
May I have a look at the sample?
A: Certainly, we can send you a sample picture of the product so that you can check the quality.
Q3:
How long does the product guarantee quality?
A: We offer one year warranty for our product, and our product has strict quality testing.
Q4:
Is it acceptable to print my logo on the product?
A: Yes. Please inform us formally before our production and confirm the design firstly based on our sample.
Q5:
How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We often ship by DHL, UPS, FedEx, or TNT. It usually takes 5-8 days to arrive. Airline and sea shipping is also optional.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2021
Total Annual:
2000000-15000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Our company, Guangzhou SINO International Trade Co., Ltd is located in Guangzhou city, Guangdong province, China. Guangzhou SINO International Trade Co. LTD is the subsidiary of the SINO group. SINO specializes in the development and manufacture of high-precision measuring products since 2002. ... Our company, Guangzhou SINO International Trade Co., Ltd is located in Guangzhou city, Guangdong province, China. Guangzhou SINO International Trade Co. LTD is the subsidiary of the SINO group. SINO specializes in the development and manufacture of high-precision measuring products since 2002. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!