| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 sets per month |
| Delivery Time | 30 days |
| Measurement reference | High Accuracy NC600 Absolute Linear Grating Encoder Suitable for Automatic Control System |
| acuracy class (20±0.5℃) | ±3μm |
| Length measured (ML), mm | 140-3040mm |
| Safe position | ML±4mm |
| Interface Protocol BI | BISS-C、SSI、Yaskawa、Fanuc、Mitsubishi |
| Resolution | 0.01μm,0.05μm,0.1μm,0.5μm,1μm,2μm |
| Clock frequency | <=5 MHz (<= 8μs) |
| Electrical Connections | M12, D-SUB9, PCR-E20FS, DB-15, DB-25 |
| Cable Length | Silicone shielded cable (3 meters) |
| Operating Voltage | DC 4-36V |
| Power Consumption (Maximum) | 1.5W |
| Motion Speed | Up to 120 m/min |
| Vibration and Shock Resistance | Vibration resistance up to 50 m/s²; Shock resistance up to 150 m/s² |
| Operating Temperature | 0-50℃ |
| Sealing Rating | Meets IP53 requirements if installed according to the sample installation instructions; meets IP64 requirements if connected to the sealed air of the DA400. |
| Brand Name | SINO Absolute encoder |
| Model Number | NC600 |
| Certification | CE,RoHS,ISO9001 |
| Place of Origin | Guangzhou, CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Accurate Absolute Optical Angle Encoder With Shaft 20mm
Sealed Incremental Optical Angle Encoder With 20mm Shaft Hole Diameter
18000 Lines Incremental Optical Angle Encoder Hollow Through Shaft 35mm
Hollow 35mm Optical Angle Encoder For C - Axes Of Lathes
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 3000 sets per month |
| Delivery Time | 30 days | Measurement reference | High Accuracy NC600 Absolute Linear Grating Encoder Suitable for Automatic Control System |
| acuracy class (20±0.5℃) | ±3μm | Length measured (ML), mm | 140-3040mm |
| Safe position | ML±4mm | Interface Protocol BI | BISS-C、SSI、Yaskawa、Fanuc、Mitsubishi |
| Resolution | 0.01μm,0.05μm,0.1μm,0.5μm,1μm,2μm | Clock frequency | <=5 MHz (<= 8μs) |
| Electrical Connections | M12, D-SUB9, PCR-E20FS, DB-15, DB-25 | Cable Length | Silicone shielded cable (3 meters) |
| Operating Voltage | DC 4-36V | Power Consumption (Maximum) | 1.5W |
| Motion Speed | Up to 120 m/min | Vibration and Shock Resistance | Vibration resistance up to 50 m/s²; Shock resistance up to 150 m/s² |
| Operating Temperature | 0-50℃ | Sealing Rating | Meets IP53 requirements if installed according to the sample installation instructions; meets IP64 requirements if connected to the sealed air of the DA400. |
| Brand Name | SINO Absolute encoder | Model Number | NC600 |
| Certification | CE,RoHS,ISO9001 | Place of Origin | Guangzhou, CHINA |
| High Light | NC600 linear grating encoder ,absolute linear encoder for automation ,high accuracy optical angle encoder | ||
High Accuracy NC600 Absolute Linear Grating Encoder Suitable for Automatic Control System
Key Features:
The NC600 absolute linear encoder is suitable for:
The NC600 is ideal for automation, robotics, process control, scientific instruments, CNC machine tools, and high-precision measurement in harsh environments.
Package Includes
The encoder uses optical sensors that detect graduation patterns and convert them into electrical signals. It adopts Gray code to minimize transition errors.
Resolution is determined by the number of markings, usually expressed in bits or CPR.
The NC600 is designed for large machine tools with high rigidity. Supports can be added along its length (1000–3000 mm) for improved stability.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2021
Total Annual:
2000000-15000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Our company, Guangzhou SINO International Trade Co., Ltd is located in Guangzhou city, Guangdong province, China. Guangzhou SINO International Trade Co. LTD is the subsidiary of the SINO group. SINO specializes in the development and manufacture of high-precision measuring products since 2002. ... Our company, Guangzhou SINO International Trade Co., Ltd is located in Guangzhou city, Guangdong province, China. Guangzhou SINO International Trade Co. LTD is the subsidiary of the SINO group. SINO specializes in the development and manufacture of high-precision measuring products since 2002. ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!