China GRES-75-50 BESS Solar System 75kWh 50kW 75A BESS Solar Storage
  1. China GRES-75-50 BESS Solar System 75kWh 50kW 75A BESS Solar Storage
GRES-75-50 BESS Solar System 75kWh 50kW 75A BESS Solar Storage
  1. MOQ: Negotiable
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
type BESS Energy Storage System
Rated output power 50kW
Battery capacity 75kWh
name Solar System Battery Lithium Ion BESS
Rated current 75A
Communication Ports RS485 CAN LAN
application Solar Energy Storage
PCS capacity 50KW
Packaging Details Solar Panel Carton box by pallet or ply wooden box
Delivery Time 5-8 working days
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability 100000 Piece/Pieces per Month
Place of Origin China
Brand Name Purple Horn
Certification ISO
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
type BESS Energy Storage System Rated output power 50kW
Battery capacity 75kWh name Solar System Battery Lithium Ion BESS
Rated current 75A Communication Ports RS485 CAN LAN
application Solar Energy Storage PCS capacity 50KW
Packaging Details Solar Panel Carton box by pallet or ply wooden box Delivery Time 5-8 working days
Place of Origin China Brand Name Purple Horn
Certification ISO
High Light GRES-75-50 BESS75kWh 50kW BESS Solar SystemBESS Solar Storage
GRES-75-50 BESS Solar Energy Storage 75kWh 50kW​
GRES-75-50
Battery capacity:75kWh
PCS capacity:50KW
Size:1300*1540*1600(W*D*H)mm
Specifications of battery energy storage system
model GRES-75-50 GRES-150-100 GRES-225-150
AC parameter (on-grid)
Rated output power (kW) 50 100 150
Rated current (A) 75 151 227
Rated voltage (V) 3W+N+PE, 380
Grid voltage range -15%~10%
Rated grid frequency (Hz) 50/60
Grid frequency range (Hz) ±2
THDI <3%(At rated power)
Power factor >0.99
Adjustable range of power factor ±1
Overload ability 1.05
AC parameter (off-grid)
Rated current (A) 75 151 227
Rated voltage (V) 3W+N+PE, 380
THDV <3%( linear load)
Rated frequency (Hz) 50/60
Overload ability 105%
Battery
Cell type Lithium iron phosphate LiFePO4
Battery pack capacity (kWh) 5 10 15
Battery system capacity (kWh) 76.8 153.6 230.4
Running time(h) 1 (Change battery pack qty. to option other time)
Battery life span 25℃ 0.5C/0.5C EOL80% ≥2000times