| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50 Pcs/Month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Dimensions: | First floor(L)5550 x (W)4050 x (H)2550mm/Second floor(L)5550 x (W)2850 x (H)2550mm |
| Building area | First floor22.4m²/Second floor 15.8m² |
| Weight: | ≈ 8 tons |
| power | 10KW |
| Main frame | Galvanized steel frame structure |
| Shell | Aluminum Alloy Aluminum Single Board |
| Surface treatment of shell | metal fluorocarbon paint baking paint |
| Ventilation System: | Air Conditioner |
| Fresh air system | Standard configuration |
| Standard configuration | Water purification system |
| Brand Name | FRAMER |
| Model Number | FV-6 |
| Certification | ISO 9001, CE |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
14m ² Medical Disaster Relief, Army Barracks, Post-disaster Reconstruction
720mm Width Expandable Easy Assembly Folding House
10ft Fully Galvanized Expandable Folding House
20ft Double Wings Sloping Roof Expandable Folding House For Family Living
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 50 Pcs/Month |
| Delivery Time | 30-45 days | Dimensions: | First floor(L)5550 x (W)4050 x (H)2550mm/Second floor(L)5550 x (W)2850 x (H)2550mm |
| Building area | First floor22.4m²/Second floor 15.8m² | Weight: | ≈ 8 tons |
| power | 10KW | Main frame | Galvanized steel frame structure |
| Shell | Aluminum Alloy Aluminum Single Board | Surface treatment of shell | metal fluorocarbon paint baking paint |
| Ventilation System: | Air Conditioner | Fresh air system | Standard configuration |
| Standard configuration | Water purification system | Brand Name | FRAMER |
| Model Number | FV-6 | Certification | ISO 9001, CE |
| Place of Origin | China |
| Component | Specification |
|---|---|
| Shell | Aluminum Alloy Aluminum Single Board 2.0 |
| Surface Treatment | Metal fluorocarbon paint baking paint |
| Glass Curtain Wall | 6+15A+6 hollow Lowe tempered glass |
| Panoramic Balcony | 6+1.52+6 tempered glass protective fence |
| Entrance Door | Stainless steel customized door |
| Entry Lock | Outdoor waterproof intelligent door lock |
| Electrical Equipment Room | Air conditioning/water heater |
| Dimensions | First floor: 5550 × 4050 × 2550mm Second floor: 5550 × 2850 × 2550mm |
| Area | 38.4m² |
| Weight | 8 tons |
| Feature | Inclusion |
|---|---|
| Spiral Staircase | Standard configuration |
| Electric Sunshade for Bedroom Skylight | Standard configuration |
| Bedroom Ceiling | Aluminum alloy aluminum veneer |
| Bedroom Wall | Advanced environmentally friendly carbon crystal panel |
| Bedroom Floor | 6cm SPC premium stone crystal locking floor |
| Power Control | Plug in card power/remove card power off |
| Air Conditioning | Split type 1.5 horsepower (Midea) |
| Bathroom | High end intelligent electric water heater and showerhead |
| Electrical Wiring | Whole house brand cable 1.5/2.5/4/10 square/Category 6 network cable |
| Bathroom Fixtures | Customized washbasin/tray/mirror/cabinet/floor drain for rock slab |
Smart Home Integration: The entire house features intelligent modules with smart home systems and voice-controlled responses for lighting, curtains, skylights, air conditioning, and fresh air systems across different areas.
Innovative Design: The advanced design concept draws inspiration from interstellar travel cabin spaceships, creating a sci-fi aesthetic that reflects forward-thinking concepts for future human habitation in outer space.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2020
Total Annual:
1000,000-2000,000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2020, Guangzhou FRAMERPODS Co., Ltd is a dynamic enterprise specializing in office furniture. Located in Guangzhou, China, we operate out of a modern facility spanning over 2,000 square meters. The company's main soundproof cabin, silent phone booth and other products,... Founded in 2020, Guangzhou FRAMERPODS Co., Ltd is a dynamic enterprise specializing in office furniture. Located in Guangzhou, China, we operate out of a modern facility spanning over 2,000 square meters. The company's main soundproof cabin, silent phone booth and other products,...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!