| Payment Terms | T/T |
| Delivery Time | 50 days |
| Installation type | Freestanding Hot Tubs |
| Function | Massage,Whirlpool Bathtubs,swimming pool spa |
| Massage type | Combo Massage (Air & Whirlpool),Whirlpool Massage,Air Massage |
| Material | Acrylic,acrylic from USA |
| Color | White |
| Type | Spa Tubs,swim spa,swimming spa,Spa accessories |
| Application | Outdoor Tub,Indoor/Outdoor Tub |
| Shape | Rectangle |
| Warranty | 3 years guarantee |
| Control system | USA Balboa Control System,Balboa/Gecko/Chinese controller |
| Seating capacity | 6 persons |
| Brand Name | Xleisure |
| Model Number | 7307A |
| Certification | / |
| Place of Origin | GuangDong ,China |
View Detail Information
Explore similar products
Multi Functional Partition Swimming Pool Split Design Family Leisure Outdoor
High Perspective Full View Separated Area Acrylic Spa Tub with Whirlpool Balboa
OEM Sexy Spa Balboa Gecko Top Acrylic Fiberglass Eco-Friendly Outdoor Luxury
Skirt Panel Eco-Friendly Spa Hot Tub Cabinet Boards PS Skirting Customized
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Delivery Time | 50 days |
| Installation type | Freestanding Hot Tubs | Function | Massage,Whirlpool Bathtubs,swimming pool spa |
| Massage type | Combo Massage (Air & Whirlpool),Whirlpool Massage,Air Massage | Material | Acrylic,acrylic from USA |
| Color | White | Type | Spa Tubs,swim spa,swimming spa,Spa accessories |
| Application | Outdoor Tub,Indoor/Outdoor Tub | Shape | Rectangle |
| Warranty | 3 years guarantee | Control system | USA Balboa Control System,Balboa/Gecko/Chinese controller |
| Seating capacity | 6 persons | Brand Name | Xleisure |
| Model Number | 7307A | Certification | / |
| Place of Origin | GuangDong ,China |
spa swimming pool bath spa
Features:
![]()
| Model # | 7307A (620) |
| Measurements / Dimensions (cm) | 250×230×95 |
| Stainless Steel sub-frame construction | YES |
| water capacity (liters) | 1582 |
| air blower | 900W |
| filtration pump / circulation pump | 0.35HP |
| underwater spotlight (3'' or 5'') | standard |
| O3 ozonator and ozone jet (2pcs) | yes |
| EVA comfort pillow | 5 |
| topside insulation cover (7-9cm taper thickness) | yes |
| USA-imported Acrylic for spa shell (Lucite® or Aristech®) | yes |
| USA-imported Balboa® control pack, with 3KW heater | yes |
| chromotherapy system (mini LED lighting around the waterline) | 23 |
Product info:
![]()
![]()
![]()
![]()
spa shell color can be customized:
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2010
Total Annual:
500,000-1,000,000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Site Member
XLEISURE began with the vision of providing a wide range of varied quality spa hot tub accessories and merchandising, together with excellent service, at competitive prices. Based in Guangzhou China, Xleisure is located in the hub of Chi... XLEISURE began with the vision of providing a wide range of varied quality spa hot tub accessories and merchandising, together with excellent service, at competitive prices. Based in Guangzhou China, Xleisure is located in the hub of Chi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!