| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10000 Pieces Per Month |
| Delivery Time | 35-40 work days |
| Packaging Details | Each product in a color box, 100 pcs in a carton. Carton size: 65*65*64mm, G.W.: 11kg. Loading quantity: 20GP:1035503 pcs, 40GP:2144970 pcs,40HQ:2514793 pcs |
| Style | Popular Modern |
| Power source | Battery |
| Color | Black Green Pink Blue |
| Material | ABS |
| Connectivity Options | Bluetooth 6.0 |
| Battery Life | Up to 16 hours |
| Bluetooth Range | 10 meters |
| Brand Name | Hitech |
| Model Number | HT-S1638 |
| Certification | CE FCC |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
IP67 Waterproof Dustproof Bluetooth Speaker 5W 16H Playback TWS TF Card Portable
Portable IPX7 Wireless Speaker V6.0 8H Playback Type-C RGB Lighting Mini
IPX7 Waterproof Bluetooth Speaker 5W RGB Light TWS TF AUX 8H Playback Mini
5W Bathroom Speaker with Touch Screen Adjustable Angle IPX5 Waterproof Strong
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10000 Pieces Per Month |
| Delivery Time | 35-40 work days | Packaging Details | Each product in a color box, 100 pcs in a carton. Carton size: 65*65*64mm, G.W.: 11kg. Loading quantity: 20GP:1035503 pcs, 40GP:2144970 pcs,40HQ:2514793 pcs |
| Style | Popular Modern | Power source | Battery |
| Color | Black Green Pink Blue | Material | ABS |
| Connectivity Options | Bluetooth 6.0 | Battery Life | Up to 16 hours |
| Bluetooth Range | 10 meters | Brand Name | Hitech |
| Model Number | HT-S1638 | Certification | CE FCC |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | Portable Bluetooth speaker IPX5 waterproof ,Magnetic Bluetooth speaker with microphone ,TWS Bluetooth speaker 5W Hi-Fi | ||
IP67-Rated Waterproof and Dustproof Bluetooth Speaker
| Bluetooth Version | 6.0 |
| Bluetooth Chip | AB/JL |
| Frequency Response | 100Hz – 20KHz |
| Material | ABS Plastic |
| Output Power | 5W × 1 |
| Internal Magnetic Speaker | 40mm |
| Product Dimensions | 61.5 × 61.5 × 58mm |
| Product Weight | 99g |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | ≥ 96dB |
| Carton Dimension | 67 × 67 × 9cm |
| Waterproof Rating | IPX5 |
| Battery | 400mAh |
| Charging Time | 2 – 3 hours |
| Music Playback Time | 3 – 5 hours (at 70% volume) |
| Type-C Cable Length | 30cm |
| Available Colors | Pink, Black, Light Green |
| Gross Weight | 11kg |
| Quantity per Carton | 100 pcs |
Rotate freely, play anytime. Featuring crisp highs and powerful bass, this magnetic-rotating speaker utilizes upgraded Bluetooth 6.0 technology for smooth and stable connectivity. It features a splash-proof design and supports wireless TWS functionality.
Highlights:
1.Upgraded Bluetooth 6.0 Technology
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2008
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 2008, Hitech Industrial Co., Ltd is a professional OEM/ODM manufacturer integrating design, production, and sales. As a comprehensive industry-trade enterprise, we specialize in the development and export of a diverse range of speakers and power banks. Currently, exports account for 50% o... Founded in 2008, Hitech Industrial Co., Ltd is a professional OEM/ODM manufacturer integrating design, production, and sales. As a comprehensive industry-trade enterprise, we specialize in the development and export of a diverse range of speakers and power banks. Currently, exports account for 50% o...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!