| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | wooden pallet |
| Bore diameter | 120 mm |
| Outside diameter | 180 mm |
| Width inner ring | 85 mm |
| Weight | 7.236 kg |
| Basic dynamic load | 1,240,000 N |
| Operating temperature | -60 °C to 200 °C |
| Brand Name | SYX |
| Model Number | GE120-PW |
| Certification | ISO/TS 16949: 2009 |
| Place of Origin | Shanghai, China |
View Detail Information
Explore similar products
Radial Spherical Plain Bearing with PTFE Composite Material Carbon Steel Outer
GE8-PW Radial Spherical Bearing 8mm Bore 200 °C Operating Temp For Mechanical
Industrial Radial Spherical Bearing with Hard Chromium / PTFE Fabric
GEEM50 2RS Spherical Plain Bearings Self Lubricated For Machinery
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C,Western Union | Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | wooden pallet | Bore diameter | 120 mm |
| Outside diameter | 180 mm | Width inner ring | 85 mm |
| Weight | 7.236 kg | Basic dynamic load | 1,240,000 N |
| Operating temperature | -60 °C to 200 °C | Brand Name | SYX |
| Model Number | GE120-PW | Certification | ISO/TS 16949: 2009 |
| Place of Origin | Shanghai, China | ||
| High Light | 120mm bore diameter spherical plain bearing ,Automotive Industry radial plain bearing ,GE120-PW spherical plain bearing | ||
| Parameter | Value | Description |
|---|---|---|
| d | 120 mm | Bore diameter bearing |
| D | 180 mm | Outside diameter bearing |
| B | 85 mm | Width Inner ring |
| ≈m | 7.236 kg | Weight |
| Parameter | Value | Description |
|---|---|---|
| r1smin | 1 mm | Edge Spacing |
| r2smin | 1 mm | Edge Spacing |
| da max | 135.5 mm | Connection measure Inner ring |
| Da min | 150 mm | Housing Connection Diameter |
| Parameter | Value | Description |
|---|---|---|
| C | 70 mm | Width Outer ring |
| dK | 160 mm | Ball diameter |
| α | 6 ° | Tilt angle |
| dOT | 0 mm | Bore diameter bearing, upper tolerance |
| dUT | -0.02 mm | Bore diameter bearing, lower tolerance |
| DOT | 0 mm | Outside diameter, upper tolerance |
| DUT | -0.025 mm | Outside diameter, lower tolerance |
| BOT | 0 mm | Width inner ring, upper tolerance |
| BUT | -0.2 mm | Width inner ring, lower tolerance |
| Gr | 0.085 - 0.165 | Radial Clearance |
| Grmax | 0.165 mm | Radial clearance, maximum |
| Grmin | 0.085 mm | Radial clearance, minimum |
| Parameter | Value | Description |
|---|---|---|
| Cr | 1,240,000 N | Basic dynamic load rating, radial |
| C0r | 4,760,000 N | Basic static load rating, radial |
| Parameter | Value | Description |
|---|---|---|
| Tmin | -60 °C | Operating temperature min. |
| Tmax | 200 °C | Operating temperature max. |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1996
Total Annual:
30000000-50000000
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1996, Shanghai YongXing Bearing Manufacturing Co., Ltd. (SYX) has evolved from a leading manufacturer into a certified innovator at the forefront of precision motion technology. We specialize in engineering and producing high-performance spherical plain bearings, rod ends, and cam followe... Founded in 1996, Shanghai YongXing Bearing Manufacturing Co., Ltd. (SYX) has evolved from a leading manufacturer into a certified innovator at the forefront of precision motion technology. We specialize in engineering and producing high-performance spherical plain bearings, rod ends, and cam followe...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!