Products
Manufacturer of a wide range of products which include Single Stage Horizontal Centrifugal End Suction Fire Pump Set With Diesel Engine,UL/FM 50~1500 GPM In-Line Centrifugal Fire Pump | NFPA20 Certified,UL/FM 300GPM 1480/1760RPM 2...
MOQ: 1set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 60 Days |
| Packaging Details | Standard Export Seaworthy Packing |
| Stage : | Single |
| With | Diesel |
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Type: | Horizontal Centrifugal |
| Use | firefighting |
| Brand Name | CNP NM FIRE |
| Model Number | ESP |
| Certification | UL / FM |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 SET
Price:
| Delivery Time | 65 Working Days |
| Packaging Details | Sea Worthy Standard Packing |
| Payment Terms | T/T,D/P,D/A |
| Specification | 2"x2"/ 3"x2.5"/ 4"x3"/ 6"x4"/ 6"x5"/ 8"x6" |
| Material | Ductile Cast Iron / SS304 |
| Flow | 50~1500 GPM |
| Pressure Range | 40~198 PSI |
| Speed | 1760rpm / 2980rpm / 3550rpm |
| Drive Type | Electric Motor Driven |
| Voltage | 380v / 400v/ 415v / 220v ( Customizable) |
| Application | Fire fighting for commercial project |
| Color | Red |
| MOQ | 1 PC |
| Lead Time | 65 Working Days |
| Warranty | 18 Months after Shipping Date or12 Months after The Date Of Commissioning at The First User. |
| Brand Name | NMFIRE |
| Model Number | Vertical In-Line |
| Certification | UL, NFPA20 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Delivery Time | 75 Working Days |
| Packaging Details | Standard Export Package |
| Pump Type | Vertical Turbine |
| Model | 150VTP / 100VTP |
| Flow | 300gpm / 68m³/h |
| Pressure Range | 40psi~242psi |
| Speed | 1480rpm / 1760rpm |
| Drive Type | Electric / Diesel (Optional) |
| Material | Ductile Cast Iron / SS304 / Duplex S.S2205 / Super Duplex S.S2507 |
| Voltage | 380v/400v/415v/220v (Customizable) |
| Application | Fire fighting for commercial project & industrial project |
| Color | Red |
| MOQ | 1 PC |
| Lead Time | 45~75 Working Days |
| Warranty | 18 Months After Shipping Date Or 12 Months After The Date Of Commissioning At The First User. |
| Brand Name | CNP NM FIRE |
| Model Number | 150VTP / 100VTP |
| Certification | UL/FM, NFPA20 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: To be negotiated
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | Inventory |
| Packaging Details | Standard Seaworthy Export Package |
| Rated Flow | 3500 |
| Stage | 182 psi |
| Medium | Fresh Water |
| Flow Range | 300 ~ 2500 GPM |
| Application | Commercial Fire Fighting |
| Min. recommended motor rating | 550 Hp |
| Brand Name | NMFIRE |
| Model Number | 350VTP860-43 @1760 rpm |
| Certification | UL,FM |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 35-40 Working Days |
| Packaging Details | Export Package |
| Color | Red |
| Casing | Ductile Cast iron |
| Impeller | Bronze |
| Bearing | SKF |
| Flow | Up to 1000usgpm |
| Standard | NFPA20 |
| Brand Name | CNP NM FIRE |
| Certification | ISO/CCCF |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 35-40 Working Days |
| Packaging Details | Export Package |
| Color | Red |
| Casing | Ductile Cast iron |
| Impeller | Bronze |
| Bearing | SKF |
| Flow | 1000usgpm and others |
| Use | Firefighting |
| Brand Name | CNP NM FIRE |
| Certification | ISO/CCCF/UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 35-40 Working Days |
| Packaging Details | Export Package |
| Color | Red |
| Casing | Ductile Cast iron |
| Impeller | Bronze |
| Bearing | SKF |
| Standard | NFPA20 |
| Use | Firefighting |
| Brand Name | CNP NM FIRE |
| Certification | ISO/CCCF |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 60 Days |
| Packaging Details | Export Packing |
| Standards | NFPA20, UL, FM, EN12845,CCCF |
| Capacity | 750USGPM |
| Head | 125PSI |
| L | 3m |
| Model | 200VTP250-22X3 |
| Controller | Tornatech |
| Brand Name | NM FIRE |
| Model Number | Vertical Turbine Fire Pump |
| Certification | UL /FM/Non-listed |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 set
Price: Negotiation
| Delivery Time | 90DAYS |
| Packaging Details | PLYWOOD CASE + IRON FRAME |
| Discharge Head | Carbon steel +S.S2205 |
| Column pipe | S.S2205 |
| Guide bearing | Thordon |
| Suction Bell | S.S2205 |
| Diffuser | S.S2205 |
| Brand Name | CNP NM Fire |
| Model Number | 350VTP860-43X2 |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1set
Price: Negotiation
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Delivery Time | 60 Days |
| Packaging Details | Export Packing |
| Standards | NFPA20, UL, FM, EN12845,CCCF |
| UL | Q: 250-5000GPM H:80-300PSI |
| FM | Q: 250-5000GPM H:80-300PSI |
| CCCF | Q:15-300L/S H:0.60-2.0Mpa |
| NFPA20 | Q: 250-5000GPM H:80-300PSI |
| Controller | Eaton (UL/FM) |
| Brand Name | NM FIRE |
| Model Number | Vertical Turbine Fire Pump |
| Certification | UL /FM/Non-listed |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!