| Payment Terms | Western Union,MoneyGram,T/T,L/C |
| Supply Ability | 5000pcs per week |
| Packaging Details | 1pcs per PE bag |
| Color | Grey |
| Application | Clinics & Hospitals |
| Tech | for N-ellcor Oxi-max Tech |
| Connector Distal | Flat, 11-pin, dual-keyed GE connector |
| Connector Proximal | Female 9-Pin D-Sub Purple Connector |
| Compatible | for GE |
| weight | 100g |
| High light | For GE Healthcare > Marquette Compatible SpO2 Adapter Cable - 2021406-001 |
| Patient Type | All |
| Brand Name | Coyinmed |
| Model Number | BE11-31X |
| Certification | CE & ISO13485 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
ChoiceMMed SpO2 Sensor Cable MD2000A N-ellcor Oxi-max 9Pin SpO2 Adapter
Dolphin SpO2 Sensor Cable Digital Tech 2.4m TPU Cable Adapter Cable
Saadat Paediatric Spo2 Probe 7Pin To DB9 SpO2 Adapter Extension Cable 2.4M TPU
Spacelabs 700-0030-00 SpO2 Sensor Cable
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,MoneyGram,T/T,L/C | Supply Ability | 5000pcs per week |
| Packaging Details | 1pcs per PE bag | Color | Grey |
| Application | Clinics & Hospitals | Tech | for N-ellcor Oxi-max Tech |
| Connector Distal | Flat, 11-pin, dual-keyed GE connector | Connector Proximal | Female 9-Pin D-Sub Purple Connector |
| Compatible | for GE | weight | 100g |
| High light | For GE Healthcare > Marquette Compatible SpO2 Adapter Cable - 2021406-001 | Patient Type | All |
| Brand Name | Coyinmed | Model Number | BE11-31X |
| Certification | CE & ISO13485 | Place of Origin | China |
| High Light | Clinics SpO2 Adapter Cable ,Hospitals SpO2 Adapter Cable ,2021406-001 | ||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Color | Grey |
| Application | Clinics & Hospitals |
| Technology | For N-ellcor Oxi-max Technology |
| Connector (Distal) | Flat, 11-pin, dual-keyed GE connector |
| Connector (Proximal) | Female 9-Pin D-Sub Purple Connector |
| Compatibility | For GE Healthcare |
| Weight | 100g |
| Patient Type | All |
This Marquette compatible SpO2 adapter cable (model 2021406-001) is designed for GE Healthcare monitoring systems. Ideal for short-term or spot-check monitoring, with recommended placement on the ring or middle finger of the non-dominant hand. Requires sensor repositioning every 4 hours.
| Manufacturer | Models |
|---|---|
| GE Healthcare > Corometrics | 128, 250, 250cx, 259 Fetal Monitor with Oxi-max technology, TRAM 450SL |
| GE Healthcare > Critikon > Dinamap | B105, B125, Carescape B450, Carescape B650, Carescape B850, Carescape V100 |
| GE Healthcare > Marquette | Dash 2000, Dash 2500, Dash 3000, Dash 4000, Dash 5000, Dash Series, Eagle, PDM Module, Procare B40, SOLAR, Solar 8000, Solar 8000M, TRAM Modular, Tram 451, i/9500, x50SL Series |
| Manufacturer | Part Numbers |
|---|---|
| Curbell | 5590 (CB-A400-3300) (8 ft) |
| GE Healthcare > Marquette | 2021406-001, 2025350-001, 2021406-002 (4 ft (1.2 m)) |
| Pacific Medical | NXMQ101, NXMQ4526 |
| Sage | E02X-36M |
| Tenacore | TE2425 |
We are a manufacturer of medical cables for patient monitors, ECG machines, and defibrillators, offering competitive pricing with CE and ISO13485 certified quality. No minimum order quantity required. Fast delivery times: 3 days for small orders, approximately 2 weeks for large orders. Our R&D team supports OEM & OED services. All cables (except disposable) come with warranty coverage.
| Product Category | Warranty Period |
|---|---|
| Reusable SpO2 Products | 12 months |
| ECG and EKG Products | 6 months |
| NIBP Hoses & Cuffs | 3 months |
| Temperature Probes | 6 months |
| IBP Products | 6 months |
| Ultrasound/TOCO/Fetal Probes | 6 months |
Returns & exchanges accepted within 10 days of receipt for quality-approved issues. Warranty repairs/exchanges available when products are returned to our factory. Customers bear freight costs for non-warranty or no-fault-found returns.
| Category | Details |
|---|---|
| Price Terms | EXW/FOB Shenzhen available |
| Payment Methods | TT, L/C, Western Union, PayPal, MoneyGram, WeChat |
| Shipping Options | DHL, FedEx, UPS, TNT, Aramex, EMS, China Post, HK Post |
| Packaging | Individual PE bags with CE mark & serial number, 1 piece/bag |
We welcome distributor inquiries from all countries and regions. Please contact us for partnership opportunities.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2012
Total Annual:
1500000-2000000
Employee Number:
20~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Best Electronics Co.,Ltd (HongKong Best Medical Group Co.,Ltd) is located in Shenzhen, founded in 2010. We are a professional manufacturer and exporter which specializes in Reusable SpO2 Sensor, Disposable SpO2 Sensor, SpO2 Extension Cable, ECG cable, EKG cable, IBP cable and Disp... Shenzhen Best Electronics Co.,Ltd (HongKong Best Medical Group Co.,Ltd) is located in Shenzhen, founded in 2010. We are a professional manufacturer and exporter which specializes in Reusable SpO2 Sensor, Disposable SpO2 Sensor, SpO2 Extension Cable, ECG cable, EKG cable, IBP cable and Disp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!