| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Delivery Time | 5-8days |
| Packing | PP in roll,1 Roll/shrink,PP Bag |
| Warranty | 20 years |
| Water Absorption | 0.5% |
| Size | 1.5m x 96m |
| Length | Taiolor length for the field dimension |
| Installation Method | Glue down |
| Compatible With | Soccer/Rugby/Hockey Field |
| Density | 0.5g/cm3 |
| Waterproof | Yes |
| Certifications | CE, SGS, ISO9001 |
| Maintenance Free | Yes |
| Easy To Use | Yes |
| Brand Name | TAIHUI |
| Model Number | T3015KNG |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Shock Pad PE Foam for Soccer/Rugby/Hockey Field/FIFA System
Safety Soft Fall Artificial Grass Underlay Shockpad HIC Protection Puzzel Mat
Interlocking Playground Shock Pad Soft Layer
Eco Friendly Foam Shock Pad For Artificial Grass Underlay 10mm Foam Shockpad
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Delivery Time | 5-8days | Packing | PP in roll,1 Roll/shrink,PP Bag |
| Warranty | 20 years | Water Absorption | 0.5% |
| Size | 1.5m x 96m | Length | Taiolor length for the field dimension |
| Installation Method | Glue down | Compatible With | Soccer/Rugby/Hockey Field |
| Density | 0.5g/cm3 | Waterproof | Yes |
| Certifications | CE, SGS, ISO9001 | Maintenance Free | Yes |
| Easy To Use | Yes | Brand Name | TAIHUI |
| Model Number | T3015KNG | Place of Origin | China |
| High Light | artificial grass shockpad with nylon top ,sporting field shockpad membrane backing ,TAIHUI shockpad 15mm thickness | ||
1.Product Description
| Brand | TAIHUI |
| Thickness | 8-20mm |
| Color | green/blue/red/white |
| Material | PE foam |
| Density | 30kg/m3 50kg/m3 70kg/m3 80kg/m3 |
| Shock Absorption | 40%-60% |
| Roll Size | length: 96m/78m/65m; width:1.5m |
| Application | sports field/soccer field/rugby field/hockey field |
| Package | in roll |
![]()
![]()
2. Installation Photo
![]()
![]()
![]()
3. Advantage
Ø Our product is light in weight and easy to install which shorten the installation period and reduce the cost.
Ø Product has excellent shock absorption and ball rebound performance, bring happiness to the sports and avoid injury, which can be close to the natural grass feeling at the most.
Ø Roll length can be customized according to the pitch
Ø No pulverize or rot, long life span
Ø Closed-cell foam product does not absorb water, which makes the performance more stable, and installation easier.
Ø The two-way grooved design ensures that the product installation is more even and not affected by the weather.
Ø Special design ensures the good water permeability, so there is no water on the artificial grass, and activities can be proceeded in the rainy days. Elegant appearance and strong sense of comfort.
4. Factory Show
![]()
Q&A
Q: What is your MOQ?
A: 1000sqms for sport shock pad
Q: How do we install it if I first purchase it?
A: The installation is very easy, so we will send you installation guidance, you install it based on that, which is okay.
Q: How many days is your production time?
A: for 1*40HC, production time will need 5-7 days
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2014
Total Annual:
>1000000
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp... Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!