| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Type | piece |
| Color | customized |
| Size | 2.00*1.02M |
| Warranty | 20 years |
| Water Resistance | Yes |
| Design | Special grooved design |
| Thickness | 20-70MM |
| Easy To Use | Yes |
| Easy To Install | Yes |
| Flammability | Non-flammable |
| Compressionresistance | High |
| Brand Name | TAIHUI SPORTS |
| Model Number | T5205KGK |
| Certification | FIFA |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Safety Protection Shock Absorption Pad Soft Fall 10mm-50mm Interlocking
Durable Playground Shock Pad Underlayment 30mm 40mm 50mm Thick Puzzle Mats
8mm-50mm Artificial Grass Shock Underlay For Soccer Rugby Hockey Fields
Lightweight Playground Shock Pad Underlay Anti Fatigue PE Foam Turf Shock Pad
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Type | piece | Color | customized |
| Size | 2.00*1.02M | Warranty | 20 years |
| Water Resistance | Yes | Design | Special grooved design |
| Thickness | 20-70MM | Easy To Use | Yes |
| Easy To Install | Yes | Flammability | Non-flammable |
| Compressionresistance | High | Brand Name | TAIHUI SPORTS |
| Model Number | T5205KGK | Certification | FIFA |
| Place of Origin | CHINA | ||
| High Light | PE foam interlocking playground shock pad ,high-density playground puzzle pad ,20-70mm thick foam play area mat | ||
Product Description
| Product Name | interlocking shock pad/puzzle pad |
| Thickness | 20-70mm |
| Density | 30kg/m3 50kg/m3 |
| Color | green/blue/red/white |
| HIC/CFH | 1-3M |
| Production Time | based on specific quantity |
| Packge | in pieces |
| Container-loading | based on thickness |
| Material | PE Foam |
| Standard Size | L 2.00m * W 1.02m |
Our interlocking shock pad/ puzzle pad is especially designed for children to protect them from danger, which is based on EN1177. We have HIC/CFH machine to test HIC/CFH value according to you need. Different thickness and density is up to different HIC/CFH value.
![]()
Project show
![]()
Test Machine
![]()
![]()
Q&A
1.Are you manufacturer?
A: Yes, we are mnufacturer of shock pad under artificial grass and eco-friendly infill granule for over 10 years.
2. What thickness do you provide? and what HIC value do you provide?
A: 20mm-70mm all is okay, 1-3m HIC value
3. How long is your production time?
A: Based on specific field quantity, thickness and density
4. Do you provide free sample?
A: Yes, we prepare small sample
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2014
Total Annual:
>1000000
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp... Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!