| Payment Terms | T/T,L/C |
| Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Delivery Time | 7-10 days |
| Installation | Very conveinent |
| Style | Can be customized |
| Production | 7 -10 days |
| Application | Indoor outdoor activities |
| Purpose | Exercise, Floor, Golf, Table, Gym |
| Standard Thickness | 8-15mm |
| Water Absorption | Close celled doesn't absorb water |
| Frost Resistant | Yes |
| Packing | PP in roll,1 Roll/shrink,PP Bag |
| Color | Can be at your option |
| Vertical Deformation | 4-8mm |
| Roll Width | 1.5 meters |
| Suitable For | Indoor and outdoor use |
| Noise Reduction | Yes |
| Brand Name | TAIHUI |
| Model Number | T3008CW |
| Certification | FIFA |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
FIFA Underlay Patterned Shock Pad 8mm 10mm 12mm with Fabric under Artificial
Shockpad Artificial Grass Underlay 10mm
Soccer Pitch Crosslink Foam Sheets 10mm Shockpad Underlay FIFA Standard
10mm Foam Shock Pad Underlay For Artificial Grass Non Flammable
Product Specification
| Payment Terms | T/T,L/C | Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Delivery Time | 7-10 days | Installation | Very conveinent |
| Style | Can be customized | Production | 7 -10 days |
| Application | Indoor outdoor activities | Purpose | Exercise, Floor, Golf, Table, Gym |
| Standard Thickness | 8-15mm | Water Absorption | Close celled doesn't absorb water |
| Frost Resistant | Yes | Packing | PP in roll,1 Roll/shrink,PP Bag |
| Color | Can be at your option | Vertical Deformation | 4-8mm |
| Roll Width | 1.5 meters | Suitable For | Indoor and outdoor use |
| Noise Reduction | Yes | Brand Name | TAIHUI |
| Model Number | T3008CW | Certification | FIFA |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | PE foam shock pad underlay ,8mm fabric cloth underlay ,flat installation shock pad | ||
1.Product Description
| Model Name | Cuttinfg Shock Pad under artificial grass |
| Density | 30kg/m3 50kg/m3 70kg/m3 |
| Thickness | 8mm 10mm 12mm |
| Color | white/green |
| Application | soccer field/hockey field/rugby field |
| Production Time | based on actual field size |
| Package | plastic bags |
| Container-loading | based on specific thickness |
![]()
2. Project Show and Container-loading Show
![]()
![]()
Q& A
1.What is your MOQ?
A:over1000sqms is okay
2.May I get a free sample?
A: Yes, we can send you by Fedex, you can receive that within 7 days
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2014
Total Annual:
>1000000
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp... Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!