| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 300, 000sqms per month |
| Uv Resistance | Excellent |
| Water Permeability | Fast |
| Thickness | 8mm 10mm 12mm 15mm |
| Fire Retardant | Yes |
| Permeability | >2000mm/h |
| Waterproof | Yes |
| Uva | 5000H |
| Roll Size | 1.5m*96m or according to your pitch |
| Weather Resistance | Excellent |
| Chemical Resistance | Excellent |
| Compatibility | Suitable for laminate, engineered wood, and vinyl flooring |
| Noise Reduction | Yes |
| Style | Can be customized |
| Brand Name | TAIHUI SPORTS |
| Model Number | T3010K/ T2510K |
| Certification | FIFA/Labsport |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Safety Soft Fall Artificial Grass Underlay Shockpad HIC Protection Puzzel Mat
Interlocking Playground Shock Pad Soft Layer
Eco Friendly Foam Shock Pad For Artificial Grass Underlay 10mm Foam Shockpad
Customized Artificial Grass Shockpad 20mm 30mm 40mm Fake Grass Underlay
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 300, 000sqms per month |
| Uv Resistance | Excellent | Water Permeability | Fast |
| Thickness | 8mm 10mm 12mm 15mm | Fire Retardant | Yes |
| Permeability | >2000mm/h | Waterproof | Yes |
| Uva | 5000H | Roll Size | 1.5m*96m or according to your pitch |
| Weather Resistance | Excellent | Chemical Resistance | Excellent |
| Compatibility | Suitable for laminate, engineered wood, and vinyl flooring | Noise Reduction | Yes |
| Style | Can be customized | Brand Name | TAIHUI SPORTS |
| Model Number | T3010K/ T2510K | Certification | FIFA/Labsport |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | PE foam shock pad for soccer fields ,FIFA system artificial grass shockpad ,rugby field shock pad with PE foam | ||
1.Product Description
| Product Name | Shock Pad for Artificial Grass |
| Material | PE foam |
| Color/Pattern | Blue/Red/Green/Customized Grooving/Cutting/Diamond |
| Size | L 96m * W 1.5m |
| Package | in roll |
| Container Loading | 1*40HC: 5330sqms; 1*20GP: 2205sqms |
| Application | Soccer, Rugby, Hockey, Playground |
2. Product Show
![]()
![]()
![]()
Advantages:
(1) Light Weight, easy to install
(2) Our unique designs offer excelletn water drainage and keep dimension stable
(3) Environmental-friendly, no special odor
(4) Long life span, no rot and pulverrize
(5) Roll length can be tailored to the field size
(6) Excellent shock absorption and ball rebound
3. Installation Photo
![]()
![]()
4. Exhibition Show
Germany FSB Show
![]()
China Sport Show 2025 in Jiangxi Nanchang
![]()
Q & A
1.Do you have shock pad passed EN15330-4 & FIFA2024?
A: yes, we have. Now we have 4 pad passed that standrad.
2.Are you supplier or manufacturer?
A: We are both, we sell shock pad and infill granule for over 10 years, which are experienced in 3,000 sports field and 55 quality of FIFA pitches.
3. How long is your production time?
A: for 5000sqms, that need 5-7 days; over 1000sqms, that need 10-12 days.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2014
Total Annual:
>1000000
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp... Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!