| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Delivery Time | within two weeks |
| Safe For Children | Yes |
| Water Permeability | Good |
| Size | Customized Size,1*2m |
| Packing | PP Bag |
| Durability | Long-lasting |
| Country Of Origin | China |
| Weather Resistance | Yes |
| Brand Name | TAIHUI SPORTS |
| Model Number | T5255kgk |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Safety Protection Shock Absorption Pad Soft Fall 10mm-50mm Interlocking
Durable Playground Shock Pad Underlayment 30mm 40mm 50mm Thick Puzzle Mats
8mm-50mm Artificial Grass Shock Underlay For Soccer Rugby Hockey Fields
Lightweight Playground Shock Pad Underlay Anti Fatigue PE Foam Turf Shock Pad
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T | Supply Ability | 300,000sqms per month |
| Delivery Time | within two weeks | Safe For Children | Yes |
| Water Permeability | Good | Size | Customized Size,1*2m |
| Packing | PP Bag | Durability | Long-lasting |
| Country Of Origin | China | Weather Resistance | Yes |
| Brand Name | TAIHUI SPORTS | Model Number | T5255kgk |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 30-70mm playground shock pad ,interlocking playground shock pad ,HIC 2.63m shock pad | ||
1.Product Description
| Product Name | interlocking shock pad/puzzle pad |
| Thickness | 20mm-50mm |
| Density | 30kg/m3 50kg/m3, etc |
| Size |
standard size: L 2.00m * W 1.02m effective size: L 1.96m * W 0.98m effective piece area: 1.9208sqms |
| Color | blue, green, red, white, etc |
| Application | playground, school area, gym area, etc |
| HIC/CFH Value | 1.1m 1.63m 2.2m 2.63m |
| Package | pieces |
Our interlocking shock pad is based on EN1177, which is especially designed to protect children from danger. Different thickness and density has different HIC/CFH value. We can provide customized service.
![]()
Advantage
(1) easy installation, connect one by one. One person can finish that
(2) excellent shock absorption and good drainage
(3) 20 years using life span
(4) enhance the elasticity of artificial grass and extend its lifespan
2. Professional Testing Machine
Shock Absorption Machine
![]()
HIC Testing Machine
![]()
3. Container-loading Photo
![]()
Q&A
Q: What is your MOQ?
A: Over 500sqms
Q: How long is the production time?
A: that need to based on actual field size, like 20GP, that need 5-7 days.
Q: What paymet term do you accept?
A: TT will be better, L/C, etc
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Seller
Year Established:
2014
Total Annual:
>1000000
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp... Changzhou Taihui Sports Material Co.,Ltd founded in Changzhou City Wujin hi-tech development zone, is a high-tech enterprises dedicated to R&D and manufacture of Eco-friendly artificial grass infill granule, artificial grass shock pad, as well as sport court base and floorings . In the purp...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!