| cooling capacity | 8000BTU |
| Power | 720W |
| Model | CA22 |
| Input Voltage | 12v |
| Refrigerant | R134a |
| Compressor type | Double rotor Compressor |
| Dimension | 805*805*180mm |
| Weight | 26kg |
| Warranty | 1year |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | CAMAYTOU |
View Detail Information
Explore similar products
12v Rv Dc Van caravan air Conditioner Aircon Truck Parking air Conditioner 24v
Rooftop 12v Dc 12 Volt air Conditioner Marine Aircon Compact Rv 24v 48v air
Roof Electric Parking Dc 12v 24v 48v Rv Marine 12 Volt air Conditioner Parking
Factory 12v Parking air Conditioner 12 Volt 24v 48v Roof Electric air Conditioni
Product Specification
| cooling capacity | 8000BTU | Power | 720W |
| Model | CA22 | Input Voltage | 12v |
| Refrigerant | R134a | Compressor type | Double rotor Compressor |
| Dimension | 805*805*180mm | Weight | 26kg |
| Warranty | 1year | Place of Origin | China |
| Brand Name | CAMAYTOU | ||
| High Light | 12v RV air conditioner ,rooftop caravan air conditioning ,12v 24v 48v RV AC systems | ||
![]()
![]()
Features
Compact Design: The compact design of our roof-mounted air conditioner makes it ideal for installation on various vehicles without compromising interior space.
Efficient Cooling : Equipped with a twin-cylinder compressor, the unit’s performance is long service life, high efficiency,low power consumption, stable running.
User-Friendly Controls: The intuitive control panel allows for easy adjustment of temperature and fan speed settings, ensuring a customized comfort experience. Additionally, remote control operation is also available for added convenience.
![]()
| Specifications | |
| Cooling capacity | 8000BTU |
| Rated power | 720w |
| Voltage | DC 12V |
| Current | 20-60A |
| Refrigerant | R134a |
| Roof unit dimensions | 805-805*180mm |
| Inner unit dimensions | 500*520*50mm |
| Weight | 26kg |
![]()
![]()
![]()
![]()
Q: Are you a manufacturer or trading company?
A: We are a manufacturer specializing in the production of parking air conditioners.
Q: Can you customize our logo on the product?
A: Yes. We can customize your logo when you provide the original file. Before the mass production, we will take picture of the pre-production sample for your confirm.
Q:How to proceed a sample?
A:We could provide a sample with cost charging.Also we need to check the freight fee with forwarder when you send us your shipping address.
Q:What is the minimum order quantity for customize our brand?
A: 50 Pieces. If the quantity is less than our MOQ, we could negotiate about it.
Q: What is the packing for the product?
A: Generally,the packing for the product is neutral with carton. If you have any requirements about the packing,we will check with the package supplier.
Q: How long for the delivery time?
A:Generally it takes 25 days after receiving your deposit . If we have stock parts of the item you need,the products can be ready within 7-25 days. About the exact delivery time depends on the items and the quantity of your order.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Importer,Trading Company,Seller
Year Established:
2014
Total Annual:
5000000-10000000
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shanghai Weixuan Industrial Co., Ltd. is an enterprise integrating R&D, production, sales and service. Since its establishment, the company has always adhered to the development concept of “innovation never ends”, adhering to the business objectives of “100-year ... Shanghai Weixuan Industrial Co., Ltd. is an enterprise integrating R&D, production, sales and service. Since its establishment, the company has always adhered to the development concept of “innovation never ends”, adhering to the business objectives of “100-year ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!