| Payment Terms | TT/LC/Western Union/paypal/others |
| Supply Ability | 5000000m/month |
| Delivery Time | 3-7Days |
| Packaging Details | 1. in roll with plastic 2.in wooden case or carton |
| Material | PU |
| Feature | Anti-solvent resistance, abrasion resistance |
| Edge Shape | Straight Square Edge,Double Bevel ,Single Bevel ,Round |
| Printing Type | Screen Printing Machine |
| Handle | Wooden handle |
| Main Application | Bottle,canvas,CD / DVD,Printed circuit board |
| Length /Roll | 4 meter |
| hardness | 55 shore A~95 shore A |
| Size | Standard and Customized |
| Free Sample | Accepted |
| Color | Any color |
| Brand Name | SPRING |
| Model Number | PU |
| Certification | ISO,CE,ROHS |
| Place of Origin | Shanghai China |
View Detail Information
Explore similar products
Screen Printing Squeegee--ND series2015
High quaility screen printing squeegee for silk screen printing/Squeegee
Squeegee, mesh fabric, frame what material do i need for screen printing
Screen printing rubber squeegee for standard textile 75 shore
Product Specification
| Payment Terms | TT/LC/Western Union/paypal/others | Supply Ability | 5000000m/month |
| Delivery Time | 3-7Days | Packaging Details | 1. in roll with plastic 2.in wooden case or carton |
| Material | PU | Feature | Anti-solvent resistance, abrasion resistance |
| Edge Shape | Straight Square Edge,Double Bevel ,Single Bevel ,Round | Printing Type | Screen Printing Machine |
| Handle | Wooden handle | Main Application | Bottle,canvas,CD / DVD,Printed circuit board |
| Length /Roll | 4 meter | hardness | 55 shore A~95 shore A |
| Size | Standard and Customized | Free Sample | Accepted |
| Color | Any color | Brand Name | SPRING |
| Model Number | PU | Certification | ISO,CE,ROHS |
| Place of Origin | Shanghai China |
Printing material roll of squeegee blades 65 soft/squeegee rubber (Qulity product)/Squeegee
A blunt or rounded blade edge will cause the ink to smear because it generally pushes more ink through the mesh.
![]()
Size Selections
| Length | Width | Thickness |
| 2450mm100” | 9.5mm-320mm | 1mm-30mm |
| 3200mm126” | ||
| 3660mm144” | ||
| 4000mm157” |
| Material | TDI, MDI, PPG, PTMG,PUetc. |
| Color | as requested |
| Hardness | 50-95(Shore A) |
| Density | 1.12-1.25g/cm3 |
| Tensile Strength | 25-55Mpa |
| Tear Strength | 85-155KN/M |
| Elongation | 450-650% |
| Impact Elasticity | >20-30% |
| Tolerance | 0.1-0.3mm |
| Working Temperature | 120°C(max) |
| Surface Finish | One side or both |
![]()
![]()
Mob/WhatsApp/wechat::0086-18117348869
Email: info@silkscreenmesh.com
Skype: springmesh
Company Details
Year Established:
1998
Total Annual:
$10,000,000-$80,000,000
Employee Number:
180~200
Ecer Certification:
Site Member
About Us Shanghai Spring Industrial Corporation is a professional supplier specializing in bolting cloth. Our products is well established all over the world, Polyester mesh, Polyamide/Nylon mesh and stainless steel mesh are widely used in electronics, textiles, ceramics’ printing and filte... About Us Shanghai Spring Industrial Corporation is a professional supplier specializing in bolting cloth. Our products is well established all over the world, Polyester mesh, Polyamide/Nylon mesh and stainless steel mesh are widely used in electronics, textiles, ceramics’ printing and filte...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!