| item | RPP-20ml |
| size | 26mm*113mm |
| color | any color |
| seal | roll on |
| used for | 20ml plastic roll on bottle, roll-on bottle, roller bottle for hair products |
| advantage | 100% no leakage |
| factory | SHANGYU SHENGRUISI (SRS) PACKAGING |
| Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging |
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1,000,000PCS/per month |
| Place of Origin | zhejiang |
| Brand Name | SRS |
| Certification | 20ml plastic roll on bottle, roll-on bottle, roller bottle for hair products |
| Model Number | RPP-20ml |
View Detail Information
Explore similar products
Cosmetic luxury 20ml plastic roll on bottle with three steel ball
cosmetic packaging 10ml press roll on bottle
1/3 oz plastic roll ball and skin cream bottle
manufactrer roller bottle and 10ml three steel roller ball bottle
Product Specification
| item | RPP-20ml | size | 26mm*113mm |
| color | any color | seal | roll on |
| used for | 20ml plastic roll on bottle, roll-on bottle, roller bottle for hair products | advantage | 100% no leakage |
| factory | SHANGYU SHENGRUISI (SRS) PACKAGING | Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging |
| Delivery Time | 30days | Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1,000,000PCS/per month | Place of Origin | zhejiang |
| Brand Name | SRS | Certification | 20ml plastic roll on bottle, roll-on bottle, roller bottle for hair products |
| Model Number | RPP-20ml | ||
| High Light | 20ml plastic roll on bottle ,roll-on bottle for hair products ,plastic roller bottle with cap | ||
20ml plastic roll on bottle, roll-on bottle, roller bottle for hair products
Small quantity is available: http://www.aliexpress.com/store/1944692
Our web: http://http://srscospack.en..com
Our cosmetic packaging web:http://www.sunrisepkg.com
Our cosmetic jar and bottle web: http://www.srscospack.com
the advantage for our roll on bottle
1.we have 12years of experience in the filed of roll on bottle
2.we test them by vacuum container, and we can guarantee 100% no leakage
3.our roll on bottle export 80%, main maket is USA, European, Mid-East etc market
4.capacity: 2ml,3ml,5ml,7ml,8ml,10ml,12ml,15ml,16ml,20ml,30ml,35ml
5.item is so much as following:
A. cylindrical shape RPP and RPA series
B. irregular shape PETG series
C. the cap with hook DH series
D. the holder with screw SRS series
E. press airless pump roll on bottle AY series
F. viberating eye cream rll on bottle DR series
G. glass roll on bottle BLP series
H. bamboo roll on bottle
| Brand | SRS |
| Original | Zhejiang,China |
| Item No. | RPP-20ml roll on bottle |
| Size | 22mm*114mm |
| Another Volume Available | 20ml |
| Color Available | Any color is available, painting and metalized any color |
| Usage | Eye cream ,eye gel, lipstick oil, perfume, serum, lotion, toner, perfume, anti-acne ,essence , essential oil, anti-itch, olive oil, antifebrile get, Aromatherapy, deodorant etc |
| Material | bottle: PP |
| holder: PE | |
| ball: steel ball | |
| cap: PP cap or Alu cap | |
| Advantage | high-end design |
| simple design will be popular forever | |
| 100% no leakage | |
| Processing | painting and metalized any color |
| Decoration | silkprint or hotstamping available |
| Product’s Packing | 1. five layers Standard exported corrugated carton and well belted |
| 2. Shipping marks can be printed on the carton as per the customer's requirement. | |
| 3.cap, ball, bottle is seperately packing. | |
| MOQ | 20,000PCS for each item |
| Lead of time | 30-35 days after deposit received and samples final approval |
| sample fee & finishing time | 1.free sample in stock color,it's very soon |
| 2.we can make sample as per your color or actual sample, but you should pay the sample fee, it take 7days | |
| Courier fee for sample | should be paid by buyer |
| Contact Info | Email:sunrisepkg@vip.163.com info@srscospack.com |
| Tel:0086-575-82993700; Fax:0086-575-82870173 | |
| Mobile: 0086-13967532327 We chat: srscathy | |
| whatsapp: +86 13967532327 Skype: Cathy7896 | |
| http://www.facebook.com/sunrisepkg http://www.facebook.com/rollonbottle |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
100000-2000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an... Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!