| item | BAll |
| size | 8mm*8mm |
| color | transparent |
| seal | roll on |
| used for | china supplier pharmaceutical plastic anti-itch green roll on bottle 5ml perfume bottle |
| advantage | 100% no leakage |
| factory | SHANGYU SHENGRUISI (SRS) PACKAGING |
| Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging |
| Delivery Time | 30days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1,000,000PCS/per month |
| Place of Origin | zhejiang |
| Brand Name | SRS |
| Certification | best quantity with lower price plastic roll on bottle from SRS packaging |
| Model Number | Ball |
View Detail Information
Explore similar products
Custom Colors Printing Steel Roller Ball 15.875mm 15.8mm 14mm
304 Stainless Steel Roller Ball 8mm For Fishing Weights
Medical Metal Steel Roller Ball 16mm 14mm For Roller Bottle
Industrial Steel Roller Ball 16mm 6mm 5mm 4mm For Hardware
Product Specification
| item | BAll | size | 8mm*8mm |
| color | transparent | seal | roll on |
| used for | china supplier pharmaceutical plastic anti-itch green roll on bottle 5ml perfume bottle | advantage | 100% no leakage |
| factory | SHANGYU SHENGRUISI (SRS) PACKAGING | Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging |
| Delivery Time | 30days | Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1,000,000PCS/per month | Place of Origin | zhejiang |
| Brand Name | SRS | Certification | best quantity with lower price plastic roll on bottle from SRS packaging |
| Model Number | Ball | ||
| High Light | small metal steel ball ,steel roller ball for bottles ,roll on bottle steel ball | ||
samll metal steel ball for roll on bottle
Small quantity is available: http://www.aliexpress.com/store/1944692
Our web: http://srscospack.en..com
Our cosmetic packaging website: http://www.sunrisepkg.com
Our cosmetic jar and bottle web: http://www.srscospack.com
the advantage for our roll on bottle
1.we have 12years of experience in the filed of roll on bottle
2.we test them by vacuum container, and we can guarantee 100% no leakage
3.our roll on bottle export 80%, main maket is USA, European, Mid-East etc market
4.capacity: 2ml,3ml,5ml,7ml,8ml,10ml,12ml,15ml,16ml,20ml,30ml,35ml etc
5.item is so much as following:
A. cylindrical shape RPP and RPA series
B. irregular shape PETG series
C. the cap with hook DH series
D. the holder with screw SRS series
E. press airless pump roll on bottle AY series
F. viberating eye cream rll on bottle DR series
G. glass roll on bottle BLP series
H. bamboo roll on bottle
| Brand | SRS |
| Original | Zhejiang,China |
| Item No. | ball |
| Size | 8mm*8mm |
| Another Volume Available | 5mm,6mm,8mm,10mm, 15.75mm |
| Color Available | Any color is available, painting and metalized any color |
| Usage | Eye cream ,eye gel, lipstick oil, perfume, serum, lotion, toner, perfume, anti-acne ,essence , essential oil, anti-itch, olive oil, antifebrile get, Aromatherapy, deodorant etc |
| Material | bottle: |
| holder: | |
| ball: PP or steel | |
| cap: | |
| Advantage | high-end design |
| simple design will be popular forever | |
| 100% no leakage | |
| Processing | painting and metalized any color |
| Decoration | silkprint or hotstamping available |
| Product’s Packing | 1. five layers Standard exported corrugated carton and well belted |
| 2. Shipping marks can be printed on the carton as per the customer's requirement. | |
| 3.cap, ball, bottle is seperately packing. | |
| MOQ | 20000 PCS for each item |
| Lead of time | 30-35 days after deposit received and samples final approval |
| sample fee & finishing time | 1.free sample in stock color,it's very soon |
| 2.we can make sample as per your color or actual sample, but you should pay the sample fee, it take 7days | |
| Courier fee for sample | should be paid by buyer |
| Contact Info | Email:sunrisepkg@vip.163.com info@srscospack.com |
| Tel:0086-575-82993700; Fax:0086-575-82870173 | |
| Mobile: 0086-13967532327 We chat: srscathy | |
| whatsapp: +86 13967532327 Skype: Cathy7896 | |
| http://www.facebook.com/sunrisepkg http://www.facebook.com/rollonbottle |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
100000-2000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an... Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!