| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1,000,000PCS/per month |
| Delivery Time | 35days |
| Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging |
| item | PET-10ML |
| inner bottle | glass |
| color | amber |
| seal | roll on |
| used for | pharmaceutical plastic anti-itch ,perfume ,lip oil |
| advantage | 100% no leakage |
| factory | SHANGYU SHENGRUISI (SRS) PACKAGING |
| product time | Free sample empty cosmetic plastic clear color 10ml roller bottle essential oil |
| Brand Name | SRS |
| Model Number | PET-10ml |
| Certification | best quantity with lower price plastic roll on bottle from SRS packaging |
| Place of Origin | zhejiang |
View Detail Information
Explore similar products
20ml PET Roll On Bottle Sustainable Spraying Coating For Soothing
PET18-15ml Empty PCR PET Roll On Bottle For Perfume Oil Aromatherapy Packaging
PET18-15ML 20ML Translucent Purple PET Plastic Roller Bottle For Aftershave
18-15ml 20ml Amber PET Cosmetic Roller Bottle With White Cap
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1,000,000PCS/per month |
| Delivery Time | 35days | Packaging Details | bottle, cap, holder with ball is seperately packaging |
| item | PET-10ML | inner bottle | glass |
| color | amber | seal | roll on |
| used for | pharmaceutical plastic anti-itch ,perfume ,lip oil | advantage | 100% no leakage |
| factory | SHANGYU SHENGRUISI (SRS) PACKAGING | product time | Free sample empty cosmetic plastic clear color 10ml roller bottle essential oil |
| Brand Name | SRS | Model Number | PET-10ml |
| Certification | best quantity with lower price plastic roll on bottle from SRS packaging | Place of Origin | zhejiang |
| High Light | Leak Proof Glass Roll On Bottle ,Pharmaceutical Amber Glass Roll On Bottle ,Perfume Glass Roll On Bottle | ||
Amber Glass Roll On Bottle For Pharmaceutical Perfume 100% Leak Proof Seal
![]()
Product Name :
Product introduction :
| Brand | SRS |
| Original | Zhejiang,China |
| Item No. | PET-10ml |
| Size | 19mm *81mm |
| Benefits of injection color | a.low cost for injection color b.Short time to produce color than do painting and metalized |
| Usage | Serum, lotion, anti-acne ,essence, perfume,oil etc |
| Decoration | injection color, coating color, frost, metalized color |
| Color | any color you want, as per Pantone No or sample |
| Logo | silkprint or hotstamping |
| MOQ | 20,000pcs |
Why use roll-ons?
1) The roller ball applicator massages the skin around your eyes to stimulate blood circulation.
2) Using fingers to apply an eyecare product may drag the delicate skin around the eyes and this can cause more fine lines. Eye roll-ons control the pressure applied as they move more gently over skin.
3) Eye roll-ons are more convenient to use and do not require you to wash your hands before applying. Also, you won’t get leftover serum under nails.
SRS packaging is professional manufacturing in roll on bottle more than 10 years experience that can guarantee No leakage as per your request.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Some Customers' Evaluation Good Quality,Good Serive.
Packing picture:
Custom colors and printing :
FAQ:
Q1: Are you trade company or industrial factory?
A: SRS packaging is a factory where located in ShangYu District, ShaoXing City, ZheJiang Province, CHINA, near in SHANGHAI and NINGBO port.
Our factory verified by and Made in China and SGS . Welcome to visit SRS Packaging.
Q2. We have our own idea, could you make it to a real product ?
A:Yes. We have R&D team, Our Technical Director have more than 15years experience for design the mould, advanced CAD technical drawing and experienced mould maker,
will bring you high quanlity mould design,and we can supply the perfect plastic injection production.
Q3. What’s your payment term and method?
A:30% deposit for without print, 50% deposit with print, the balance should be paid before shipment.
Payment via T/T, L/C, D/P, credit card, Paypal , if you have other preference, please negotiate.
Q4: How to place the order? what's your contact information.
A: You can order directly. you also can sent email to us, My wechat/whatsapp: +86 18258566527, My email: sales07@srscospack(dot)com
Q5: How to deal with the problem for the products?
A: we have QC to inspect all the products during produce and packaging. and Our packaging is safe and easy to fill.
If you have any problem for the quality and packaging, we will supply professional service and suggestion, and find out the solution.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2011
Total Annual:
100000-2000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an... Shangyu ShengRuiSi (SRS) Packaging: Crafting Quality Roll-On Bottles for Your Brand Nestled in Shangyu City, Zhejiang Province, SRS Packaging is a specialized manufacturer of roll-on bottles, including both plastic and glass variants. Strategically located just 120km from Ningbo Port an...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!