China Seamless Pickled And Annealed Astm A312 TP321/321H Pipe Stainless Steel Seamless
  1. China Seamless Pickled And Annealed Astm A312 TP321/321H Pipe Stainless Steel Seamless
  2. China Seamless Pickled And Annealed Astm A312 TP321/321H Pipe Stainless Steel Seamless
  3. China Seamless Pickled And Annealed Astm A312 TP321/321H Pipe Stainless Steel Seamless
Seamless Pickled And Annealed Astm A312 TP321/321H Pipe Stainless Steel Seamless
  1. MOQ: 100KGS
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T
Delivery Time 7DAYS
Supply Ability ACCORDING TO CUSTOMER'S REQUEST
Packaging Details Ply-wooden Case /Iron Case/ Bundle with plastic Cap
Type SEAMLESS,WELDED
Standard ASTM ASME A213,A312,A269
High Light seamless stainless steel tube, seamless boiler tubes
Material TP321/321H
Solusion PICKLED AND ANNEALED
Name pickled and annealed plain end astm a312 pipe
Application Decoration,Construction,boiler,oil and gas,electric
Brand Name YUHONG
Model Number A213 TP321 , A312 TP321, A269 TP321
Certification ABS, GL, DNV, NK, PED, AD2000, GOST9941-81, CCS, ISO 9001-2008
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms L/C, D/A, D/P, T/T Delivery Time 7DAYS
Type SEAMLESS,WELDED Standard ASTM ASME A213,A312,A269
High Light seamless stainless steel tube, seamless boiler tubes Material TP321/321H
Solusion PICKLED AND ANNEALED Name pickled and annealed plain end astm a312 pipe
Application Decoration,Construction,boiler,oil and gas,electric Brand Name YUHONG
Place of Origin CHINA
High Light plain end astm a312 pipepickled and annealed astm a312 pipeseamless astm a312 pipe
Stainless Steel Seamless Pipe ASTM A312 TP321/321H Pickled and Annealed , Plain End,
Specifications
Stainless Steel SS 321 / 321H
AISI 321 / 321H
UNS S32100 / S32109
Werkstoff Nr. 1.4541 / 1.4878
Mechanical & Physical Properties
Density 8.0 g/cm3
Melting Point 1454 °C (2650 °F)
Tensile Strength Psi – 75000 , MPa – 515
Yield Strength (0.2%Offset) Psi – 30000 , MPa – 205
Elongation 35 %
Chemical Composition
  SS 321 SS 321H
Ni 9 – 12 9 – 12
Cr 17 – 19 17 – 19
C 0.08 max 0.04 – 0.10
N 0.10 max
Fe Balance
Mn 2 max 2 max
Si 0.75 max 0.75 max
S 0.03 max 0.03 max
P 0.045 max 0.045 max
Ti 5xC min
0.60% max
4xC min
0.60% max
Alloys 321 (S32100) and 347 (S34700) are stabilized stainless steels which offer as their main advantage an excellent resistance to intergranular corrosion following exposure to temperatures in the chromium carbide precipitation range from 800 to 15000F (427 to 8160C). Alloy 321 is stabilized against chromium carbide formation by the addition of titanium. Alloy 347 is stabilized by the addition of columbium and tantalum.
While Alloys 321 and 347 continue to be employed for prolonged service in the 800 to 15000F (427 to 8160C) temperature range, Alloy 304L has supplanted these stabilized grades for applications involving only welding or short time heating.
Alloys 321 and 347 stainless steels are also advantageous for high temperature service because of their good mechanical properties. Alloys 321 and 347 stainless steels offer higher creep and stress rupture properties than Alloy 304 and, particularly, Alloy 304L, which might also be considered for exposures where sensitization and intergranular corrosion are concerns. This results in higher elevated temperature allowable stresses for these stabilized alloys for ASME Boiler and Pressure Vessel Code applications. The 321 and 347 alloys have maximum use temperatures of 15000F (8160C) for code applications like Alloy 304, whereas Alloy 304L is limited to 8000F (4260C).
Resistance to Corrosion of 321 Stainless Steel Pipes and Tubes
General Corrosion
Alloys 321 and 347 offer similar resistance to general, overall corrosion as the unstabilized chromium nickels Alloy 304. Heating for long periods of time in the chromium carbide precipitation range may affect the general resistance of Alloys 321 and 347 in severe corrosive media.
In most environments, both alloys will show similar corrosion resistance; however, Alloy 321 in the annealed condition is somewhat less resistant to general corrosion in strongly oxidizing environments than annealed Alloy 347. For this reason, Alloy 347 is preferable for aqueous and other low temperature environments. Exposure in the 8000F to 15000F (4270C to 8160C) temperature range lowers the overall corrosion resistance of Alloy 321 to a much greater extent than Alloy 347. Alloy 347 is used primarily in high temperature applications where high resistance to sensitization is essential, thereby preventing intergranular corrosion at lower temperatures.
Physical Properties of 321 Stainless Steel Pipes and Tubes.
When properly annealed, the Alloys 321 and 347 stainless steels consist principally of austenite and carbides of titanium or columbium. Small amounts of ferrite may or may not be present in the microstructure. Small amounts of sigma phase may form during long time exposure in the 10000F to 15000F (5930C to 8160C) temperature range.
The stabilized Alloys 321 and 347 stainless steels are not hardenable by heat treatment.
Stainless Steel Seamless Pipe ASTM A312 TP321 , A213 TP321 , A269 TP321 , Pickled And Annealed , Plain End , 3" SCH40 0