| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 10,000pcs per month |
| Delivery Time | 15-18 work days |
| Packaging Details | Carton |
| Terminal | Snap-in |
| Size | Φ35*62 mm / Customized |
| Color | Blue / Customized |
| ESR | 4.5mΩ |
| Leakage Current | 1mA |
| Stored Energy | 0.45WH |
| Maximum Continuous Current | 20A |
| Maximum Peak Current | 500A |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | TC27470SI |
| Certification | RoHs/CE/ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Made In China 4.2v 4000f Super Capacitor Battery For Car Start Electric Vehicle
2.7v Radial Supercapacitor Solar Battery , 500f Solar Cell Supercapacitor
2.V 500F Graphene Supercapacitor Cell Batteries For Solar System
Practical 0.25A Supercapacitor Battery For Solar Storage Radial Terminal
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 10,000pcs per month |
| Delivery Time | 15-18 work days | Packaging Details | Carton |
| Terminal | Snap-in | Size | Φ35*62 mm / Customized |
| Color | Blue / Customized | ESR | 4.5mΩ |
| Leakage Current | 1mA | Stored Energy | 0.45WH |
| Maximum Continuous Current | 20A | Maximum Peak Current | 500A |
| Brand Name | Purple Horn | Model Number | TC27470SI |
| Certification | RoHs/CE/ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | 2.7V Ultra Capacitors ,470F Ultra Capacitors ,35x62mm Super Capacitor Battery | ||
Small Volume Ultra Capacitors 2.7V 470F High Power Super Capacitor Battery 35x62mm General Purpose Not Easy To Explode
Details of 2.7V 400F Super Capacitor Cell
| Model Number | TC27470SI |
| Terminal | Snap-in |
| Voltage | 2.7V |
| Capacity | 470F |
| Size | Φ35*62 mm / Customized |
| ESR | 4.5mΩ |
| Leakage Current | 1mA |
| Stored Energy | 0.45WH |
| Maximum Continuous Current | 20A |
| Maximum Peak Current | 500A |
| Weight | 70g |
| OEM/ ODM | Accept OEM / ODM Customize |
| Certification | RoHs/CE/ISO9001 |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Application | General Purpose |
Features
Fast charge
Small self discharge
Good low-temperature performance
Low long-term cost
Long cycle life
High Safety And Reliability
Nail Penetration Test: No Explosive, No Fire
Vibration Test: No Explosion, No Fire
Drop Test: No Explosion, No Fire
Crush Test: No Explosion,No Fire
Overcharge Test: No Explosion,No Fire
Over Discharge Test: No Expllosion, No Fire
1. who are we?
We are based in Guangdong, China, start from 2008,sell to North America(30.00%),Western Europe(30.00%),Domestic Market(30.00%),Eastern Asia(10.00%). There are total about 11-50 people in our office.
2. how can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment.
3. why should you buy from us not from other suppliers?
Dongguan City Purple Horn Electronics Co.,Ltd. is a high-tech enterprise integrating R&D, production and sales of super capacitor battery. It is committed to the R&D of power energy storage technology of super capacitor battery and providing complete solutions.
About company:
a)Joint R&D with Tsinghua University, own more than 20 patents of invention and utility model .
b)14 years of manufacturing experience.
c)Support ODM and OEM customization to meet the different needs of customers.
d)Dust-free workshop, assure production quality.
e)Possible to MAKE DELIVERY on PAYMENT DATE,delivery time is guaranteed.
About products:
a)Eco-friendly,energy saving and emission reduction.
b)Approved by CE ROHS,IEC,ISO9001 AND MSDS.
c)The Largest energy density super capacitor battery.
d)Over 20,000 cycle life.
e)5-30 minutes to fully charge.
f)-40℃ to 70℃ range of operating temperature. Suitable for harsh condition.
4. what services can we provide?
Accepted Delivery Terms: CIF,EXW,FCA,DDP;
Accepted Payment Currency:USD,EUR,CAD,HKD,CNY;
Accepted Payment Type: T/T,L/C,MoneyGram,Credit Card,PayPal,Western Union;
Language Spoken:English,Chinese,Russian,Korean.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
100000-200000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu... The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!