China 2.7V100000F Super Capacitor Battery Rechargeable Cylindrical Type
  1. China 2.7V100000F Super Capacitor Battery Rechargeable Cylindrical Type
  2. China 2.7V100000F Super Capacitor Battery Rechargeable Cylindrical Type
  3. China 2.7V100000F Super Capacitor Battery Rechargeable Cylindrical Type
2.7V100000F Super Capacitor Battery Rechargeable Cylindrical Type
  1. MOQ: 6PCS
  2. Price: USD58-USD70 per piece
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P
Supply Ability 100000 pieces per month
Packaging Details blister box+bubbule bag+outer caton box
Type SUPER CAPACITOR BATTERY
Size 60X138mm
Nominal voltage 2.7V
Cycle life more than 110000 Cycles
Nominal capacity 100000F
Warranty 3 Years
Application EV,Solar Storage System
Brand Name Purple Horn
Model Number 2.7V100000F
Certification CE,MSDS,ROHS,ISO
Place of Origin CHINA
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
Payment Terms L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P Supply Ability 100000 pieces per month
Packaging Details blister box+bubbule bag+outer caton box Type SUPER CAPACITOR BATTERY
Size 60X138mm Nominal voltage 2.7V
Cycle life more than 110000 Cycles Nominal capacity 100000F
Warranty 3 Years Application EV,Solar Storage System
Brand Name Purple Horn Model Number 2.7V100000F
Certification CE,MSDS,ROHS,ISO Place of Origin CHINA
High Light 100000F Super Capacitor BatteryRechargeable Super Capacitor BatteryCylindrical 2.7V Super Capacitor
Model Name 2.7V100000F Super Capacitor Battery Cells
Place of Origin Guangdong, China
Working Temperature -40 degree to +70 degree
ESR 0.6mΩ
Leakage Current ≤15mA
Cycle Time 110,000 Times
Normal Current 28A
Stored Energy 60WH
Maximum Continuous Current 150A
Maximum Peak Current 300A
Size 60x138 mm