| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P |
| Supply Ability | 100000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-18 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Type | Super Capacitor |
| Size | 60*138mm |
| Nominal voltage | 2.7V |
| Cycle life | More than 20000 cycles |
| Nominal capacity | 100000F |
| Warranty | 3 Years |
| Capacitance tolerance | 5%,20%or+20% |
| Package | Cartons,Wooden box packing |
| Lead time | In stock |
| Frequency | 50/60Hz |
| Shipment method | by Sea and by Air |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 2.7V100000F |
| Certification | CE,MSDS,ROHS,ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Portable Practical Super Capacity Battery , 4.2V Super Capacitor For Electric
Rechargeable No Fire Super Cap Batteries , Practical Supercapacitor Solar
Portable Super Capacitor Solar Battery Multipurpose Sustainable
60x136mm Super Capacitor Battery 2.7V 3000F No Explosion Practical
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P | Supply Ability | 100000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-18 days | Packaging Details | Carton or wooden box |
| Type | Super Capacitor | Size | 60*138mm |
| Nominal voltage | 2.7V | Cycle life | More than 20000 cycles |
| Nominal capacity | 100000F | Warranty | 3 Years |
| Capacitance tolerance | 5%,20%or+20% | Package | Cartons,Wooden box packing |
| Lead time | In stock | Frequency | 50/60Hz |
| Shipment method | by Sea and by Air | Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 2.7V100000F | Certification | CE,MSDS,ROHS,ISO |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Cylindrical Super Capacitor Battery ,Electrolytic Super Capacitor Battery ,Rechargeable Electrolytic Capacitors | ||
2.7V100000F Cylindrical Type Super Capacitor Battery Cells Fast Charge Storage Model Rechargeable Super Capacitor
| Model Name | 2.7V100000F Super Capacitor Battery Cells |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Working Temperature | -40 degree to +70 degree |
| ESR | 0.6mΩ |
| Leakage Current | ≤15mA |
| Cycle Time | 110,000 Times |
| Normal Current | 28A |
| Stored Energy | 60WH |
| Maximum Continuous Current | 150A |
| Maximum Peak Current | 300A |
| Size | 60x138 mm |
| Weight | 820g |
|
Application |
Telecom, Energy Storage, EV etc. |
![]()
Advantage:
1. Long Life- our super capacitors can do 110,000 times or even more.
2. Safe- Until now we didn't have find one explode accident.
3. Fast Charge & High Efficiency- Our capacitor can be recharged full in 5-10 minutes
4. Wide Temperature- Our capacitor temperature range can do from -40 degree to +70 degree
5. Lower Self Discharge Than Lithim Battery
6. Simple Pack Circuits
7. Smaller Size
8. Lighter Weight
Supercapacitors are used in applications requiring many rapid charge/discharge cycles, rather than long-term compact energy storage — in automobiles, buses, trains, cranes and elevators, where they are used for regenerative braking, short-term energy storage, or burst-mode power delivery. Smaller units are used as power backup for static random-access memory (SRAM).
Supercapacitor energy storage modules with exceptional long life, high depth of discharge & high temperature endurance.
![]()
FAQ
Q: Is it a super capacitor or battery? A: It’s a combination of super capacitor and battery, which combines power density of super capacitors and energy density of batteries.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
100000-200000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu... The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!