| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P |
| Supply Ability | 100000 pieces per month |
| Packaging Details | blister box+bubbule bag+outer caton box |
| Type | SUPER CAPACITOR BATTERY |
| Size | 18*65mm |
| Nominal voltage | 2.7V |
| Cycle life | more than 110000 Cycles |
| Nominal capacity | 3000F |
| Warranty | 3 Years |
| Application | EV, Flashlight, Solar Storage System,electric Ebike,Electric vehicles |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | 2.7V3000F |
| Certification | ce,MSDS,ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
View Detail Information
Explore similar products
Portable Practical Super Capacity Battery , 4.2V Super Capacitor For Electric
Rechargeable No Fire Super Cap Batteries , Practical Supercapacitor Solar
Portable Super Capacitor Solar Battery Multipurpose Sustainable
60x136mm Super Capacitor Battery 2.7V 3000F No Explosion Practical
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union, MoneyGram, D/A, D/P | Supply Ability | 100000 pieces per month |
| Packaging Details | blister box+bubbule bag+outer caton box | Type | SUPER CAPACITOR BATTERY |
| Size | 18*65mm | Nominal voltage | 2.7V |
| Cycle life | more than 110000 Cycles | Nominal capacity | 3000F |
| Warranty | 3 Years | Application | EV, Flashlight, Solar Storage System,electric Ebike,Electric vehicles |
| Brand Name | Purple Horn | Model Number | 2.7V3000F |
| Certification | ce,MSDS,ROHS | Place of Origin | CHINA |
| High Light | 3000 Farad Super Capacitor Battery ,3Wh Super Capacitor Battery ,Telecom 3000 Farad Super Capacitor | ||
2.7V3000F Super Capacitor Battery Cells With More Than 110000 Times Cycle Life
| Model Name | 2.7V3000F Super Capacitor Battery Cells |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Working Temperature | -40 degree to +70 degree |
| ESR | 17mΩ |
| Leakage Current | ≤10mA |
| Cycle Time | 110,000 Times |
| Normal Current | 1A |
| Stored Energy | 3WH |
| Maximum Continuous Current | 5A |
| Maximum Peak Current | 10A |
| Size | D18*65mm |
| Weight | 39g |
| Application | Telecom, Energy Storage, EV etc. |
![]()
This Cell Advantage:
1. Long Life- our super capacitors can do 110,000 times or even more.
2. Safe- Until now we didn't have find one explode accident.
3. Fast Charge & High Efficiency- Our capacitor can be recharged full in 5-10 minutes
4. Wide Temperature- Our capacitor temperature range can do from -40 degree to +70 degree
5. Lower Self Discharge Than Lithim Battery
6. Simple Pack Circuits
7. Smaller Size
8. Lighter Weight
Contact Person: Jasmine Wong
Email: jasmine@Purple Hornenergy.com
Mobile/Wechat/Whatsapp: +8613755007633
Skype: Shallmay1
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
100000-200000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu... The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!