| Payment Terms | L/C, T/T, D/P, D/A |
| Supply Ability | 12000 PCS per month |
| Delivery Time | 15-18 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Type | Super Capacitor |
| Package Type | Surface Mount |
| Application | General purpose |
| Energy density | 75wh/kg |
| Color | Grey or customize |
| Weight | 350g |
| Size | 220*128*7.5mm |
| Terminal | Paper |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | less than 1 mΩ |
| Warranty | 3 Years |
| Supplier Type | Original manufacturer |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | C4221000S |
| Certification | RoHS/CE/ISO9000 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
Made In China 4.2v 4000f Super Capacitor Battery For Car Start Electric Vehicle
2.7v Radial Supercapacitor Solar Battery , 500f Solar Cell Supercapacitor
2.V 500F Graphene Supercapacitor Cell Batteries For Solar System
Practical 0.25A Supercapacitor Battery For Solar Storage Radial Terminal
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, D/P, D/A | Supply Ability | 12000 PCS per month |
| Delivery Time | 15-18 days | Packaging Details | Carton or wooden box |
| Type | Super Capacitor | Package Type | Surface Mount |
| Application | General purpose | Energy density | 75wh/kg |
| Color | Grey or customize | Weight | 350g |
| Size | 220*128*7.5mm | Terminal | Paper |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | less than 1 mΩ | Warranty | 3 Years |
| Supplier Type | Original manufacturer | Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | C4221000S | Certification | RoHS/CE/ISO9000 |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | Multiscene Paper Thin Battery ,4.2 Volt Paper Thin Battery ,7.5mm Lithium Ion Battery Paper | ||
Super Capacitor Cell 4.2volt 21000 Farad Type Paper Batteries
Paper batteries has multiple competitive advantages such as high energy density, good safety performance, fast charging and strong temperature adaptability, which can better meet the relevant needs of new energy vehicle users.
| Product name | Super capacitor battery |
| Specification: | 4.2v 21000F |
| Place of origin: | Guangdong,CN |
| Terminal: | paper |
| Operating temperature: | From -40 to +70℃ |
| ESR: | 1mΩ |
| Life cycle: | Over 20,000 cycles |
| Standard current: | 20A |
| Max continuous current: | 40A |
| Storaged energy: | 75WH |
| MOQ: | 6PCS |
| OEM | Yes |
| Size: | D220*128*7.5MM |
| Weight: | 350G |
| Warranty: | 3 Years |
| Color: | Blue or customize |
| Application: |
Energy storage;Telecom;UPS;Solar system;Start up; Electric tools; EV etc |
Supercapacitors are electric storage devices which can be recharged very quickly and release a large amount of power. In the automotive market they cannot yet compete with Li-ion batteries in terms of energy content, but their capacity is improving every year.
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
100000-200000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu... The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!