| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 1200 sets per 20 month |
| Delivery Time | 30-45 days |
| Packaging Details | Carton or wooden box |
| Rated Capacitance | 100AH |
| Energy storage | 5250WH |
| Rated Voltage | 48V |
| Maximum Charge Voltage | 58.8V |
| Internal Resistance(AC ) | ≤4mΩ |
| Rated Current | >=100A |
| Maximum Continuous discharge Current | >=200A |
| Max. Peak Current | 300A |
| Safety Test | DC1500V |
| Operating Temperature Range | -20~70℃ |
| Brand Name | Purple Horn |
| Model Number | GH485250 |
| Certification | IEC,UN38.3, UL certification |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
48V 5250WH BMS Battery Management System Multipurpose Durable
Rechargeable BMS In Battery , 24V Battery Management System Automotive
DC 1500V BMS Battery Management System 48V IP21 Over Current Protection
IEC Supercapacitor BMS Battery Management System 48V 300A Sustainable
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 1200 sets per 20 month |
| Delivery Time | 30-45 days | Packaging Details | Carton or wooden box |
| Rated Capacitance | 100AH | Energy storage | 5250WH |
| Rated Voltage | 48V | Maximum Charge Voltage | 58.8V |
| Internal Resistance(AC ) | ≤4mΩ | Rated Current | >=100A |
| Maximum Continuous discharge Current | >=200A | Max. Peak Current | 300A |
| Safety Test | DC1500V | Operating Temperature Range | -20~70℃ |
| Brand Name | Purple Horn | Model Number | GH485250 |
| Certification | IEC,UN38.3, UL certification | Place of Origin | China |
| High Light | 100AH Golf Cart Battery Bank ,Lithium Golf Cart Battery Bank ,BMS Lithium Golf Cart Batteries | ||
Super Capacitor Golf Cart Battery Bank 48v 100Ah With BMS
We have over 14 years of manufacturing experience
The largest energy density supercapacitor battery
30 minutes to fully charge.
Unlikely to catch fire or explode
Use at minus 40 to 70 degrees Support ODM, OEM customization
|
Rated Capacitance
|
100AH
|
|
Energy storage
|
5250WH
|
|
Rated Voltage
|
48V
|
|
Maximum Charge Voltage
|
58.8V
|
|
Minimum Discharge Voltage
|
44V
|
|
Internal Resistance(AC )
|
≤4mΩ
|
|
Rated Current
|
100A
|
|
Maximum Continuous discharge Current
|
200A
|
|
Max. Peak Current
|
300A
|
|
Safety Test
|
DC1500V
|
|
Safety standards
|
QC/T741
|
|
Operating Temperature Range
|
-20~70℃
|
|
Storage Temperature Range
|
-0-45℃
|
|
Cyclelife
|
≥20000 CYC
|
|
Nominal Weight
|
41.5±2Kg
|
|
Protection Class
|
IP21
|
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Total Annual:
100000-200000
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu... The company has mature technologies in supercapacitor voltage balance, charge and discharge control, intelligent management, simulation testing, etc. Its products include hybrid electric vehicles, electric vehicles, solar photovoltaic energy storage, wind power conversion power supply, low-temperatu...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!