Products
Manufacturer of a wide range of products which include BR-12.5M 3P class I 3p 12.5kA Type 1 3 phase Surge Arrester surge suppressor SPD,BR-25M 4P 25kA Surge Arrester Type 1 Thunder Arrester SPD Class 1 pluggable,BR-7M 4P 7ka T1+T2...
MOQ: 10 Piece/Pieces
Price:
| Payment Terms | L/C, D/A, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces Month |
| Delivery Time | Shipped in 15 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Item Name | 50kA Surge Protective Device |
| Model Numbers | BR-12.5M 3P |
| Suitable For | To protect the systems against the transient overvoltage (lightning) |
| EN type | T1 |
| Configuration | 3p |
| Place of Origin | Zhejiang |
| MOQ | 5PCS |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-12.5M 3P |
| Certification | TUV/CB/CE/ROHS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10 Piece/Pieces
Price:
| Payment Terms | L/C, D/A, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces Month |
| Delivery Time | Shipped in 15 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Item Name | thunder surge protection device |
| Model Numbers | BR-25M 4P |
| EN type | T1 |
| Configuration | AC 275V |
| Place of Origin | Wenzhou |
| Response time | 25ns |
| MOQ | 1PCS |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-25M 4P |
| Certification | TUV/CB/CE/ROHS/ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 20 piece / pieces
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Uc | 150V, 275V, 320V |
| Imax | 50ka(8/20us) |
| Transport Package | Standard Export Packing |
| Item Name: | surge protection device |
| Class | B+C |
| Type | T1+T2 |
| Iimp | 7kA |
| In | 20kA |
| Product Structure | Plug |
| Mounting | DIN rail 35 mm. |
| Keyword | lightning protection |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-7M 4P |
| Certification | TUV/CE/CB/ISO9001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10PCS
Price:
| Delivery Time | Shipped in 15 days after payment |
| Supply Ability | 1000000per month |
| Payment Terms | L/C, D/P, T/T |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Color | White, Black, Gray |
| Product Name | Surge Protection Device |
| Type | Surge Protector |
| Waveform | 8/20 |
| Type of current | AC |
| Material | Thermoplastic UL94-V0 |
| Voltage Rating | TNT DHL FEDEX EMS UPS |
| Maximum Surge Current | 20kA-200kA |
| Keyword | lightning protection |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-20 3P+1 |
| Place of Origin | China |
| Certification | TUV/CB/CE/ROHS/ISO9001 |
MOQ: 100 piece / pieces
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Item Name: | SPDs |
| Standard: | IEC61643-11 / EN 61643-11 |
| Types Of Surge Suppressor | Type 1+2 |
| Class | B+C |
| Pole number: | 3P+NPE |
| Rated voltage | 230V |
| Uc | 275V |
| Iimp(10/350μs) | 12.5kA |
| Voltage Protection Level | ≤1.3kV/≤1.5kV |
| Material | Thermoplastic UL94-V0 |
| Keyword | lightning protection |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-12.5M-275 3+1 |
| Certification | CE/TUV/CB |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 piece / pieces
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Test standards | IEC 61643-11 |
| Function | Lighting Protection |
| Item Name | discharging rod lightning conductor |
| Materia | Stainless Steel 304 |
| Use for | High-rise Building Lightning Protection |
| Keyword | lightning protection |
| Tu | -40℃...+80℃ |
| Class | Type 2 |
| Item | Surge arrester |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | TY-01/3.1 TY-01/3.3 TY-01/4.3 TY-01/5.3 TY-01/6.3 |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 100 Piece/Pieces
Price:
| Payment Terms | L/C, D/A, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 50000 Piece/Pieces Month |
| Delivery Time | Shipped in 15 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Item Name | Surge protector device |
| Place of Origin | Zhejiang, China (Mainland) |
| Type | Type 1 |
| Uc | 150V/275V/320V |
| In | 50kA |
| Iimp | 50kA |
| Material | Thermoplastic |
| Type item | AC Lightning arrester |
| Usage | Low Voltage |
| Phase No. | Three-phase |
| Keyword | lightning protection |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-50GR 4P |
| Certification | TUV |
| Place of Origin | China |
MOQ: 100 piece / pieces
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50000 pieces per month |
| Delivery Time | 15-30 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Test standards | IEC 61643-11 / EN61643-11 |
| Number of Poles | 1P+NPE |
| Uc(L-N) | 150V / 275V / 320V / 385V / 440V |
| Uc(N-PE) | 255V |
| In | 20kA |
| Imax | 40kA |
| Phase | single phase |
| Mounting | Din rail |
| Keyword | lightning protection |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-40 1P+NPE |
| Certification | CE/CB/TUV |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10PCS
Price:
| Packaging Details | carton |
| Delivery Time | Shipped in 15 days after payment |
| Payment Terms | TT |
| Supply Ability | 1000000per month |
| Waveform | 8/20 |
| Response Time | 25ns |
| Type | Surge Protector |
| Certificate | TUV,CE,CB,IEC Etc |
| Standard | IEC Standard |
| Color | White, Black, Gray |
| Mounting | DIN Rail 35 Mm. |
| Voltage Rating | 150V-440V |
| Keyword | lightning protection |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-25GR 1P+1 |
| Place of Origin | China |
| Certification | TUV/CB/CE/ROHS/ISO9001 |
MOQ: 10PCS
Price:
| Packaging Details | carton |
| Delivery Time | Shipped in 15 days after payment |
| Payment Terms | TT |
| Supply Ability | 1000000per month |
| Warranty | 1 Years |
| Humidity | 5%-95% |
| Application | Earthing Devices For Lightning Equipotential Bonding |
| Enclosure material | Orange Thermoplastic, UL 94-V0 |
| Operating Temperature | -40°C~80℃ |
| According to | EN 62561-3 / IEC 62561-3 |
| Product Name | Surge Protection Device |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-ISG-100 |
| Place of Origin | China |
| Certification | TUV/CB/CE/ROHS/ISO9001 |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!