| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 100000 Piece/Pieces Month |
| Delivery Time | Shipped in 30 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Structure | MOV |
| Application | AC System |
| Operation Voltage | Low Voltage |
| Material | Thermoplastic UL94-V0 |
| Specification | Weight: 1KG, Dimension: 144x90x70mm |
| HS Code | 8536300000 |
| Type | Power Surge Arrester |
| Installation | Parallel Arrester |
| Size | Small |
| Shape | Cuboid |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR-25M 4P |
| Place of Origin | China |
| Certification | TUV/CB/CE |
View Detail Information
Explore similar products
AC 4P Surge Suppressor 40KA Surge Protection House Lightning Protective Arrester
Solar Surge Protector PV Lightning Protection 600v DC Surge Arrester Lightning
TY1-120 3+1 Surge Protection Device Spd Surge Protector Surge Arrester Supplier
110kA 3 Phase MOV Power Surge Protection Device SPD with DIN Rail Installation
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,Western Union | Supply Ability | 100000 Piece/Pieces Month |
| Delivery Time | Shipped in 30 days after payment | Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Structure | MOV | Application | AC System |
| Operation Voltage | Low Voltage | Material | Thermoplastic UL94-V0 |
| Specification | Weight: 1KG, Dimension: 144x90x70mm | HS Code | 8536300000 |
| Type | Power Surge Arrester | Installation | Parallel Arrester |
| Size | Small | Shape | Cuboid |
| Brand Name | BRITEC | Model Number | BR-25M 4P |
| Place of Origin | China | Certification | TUV/CB/CE |
| High Light | lightning protection device ,lightning surge protector | ||
25KA Power Surge Protection Device SPD Features:
25KA Power Surge Protection Device SPD Technology characteristic:
| BR-25M 4P | |
| SPD classification according to EN61643-11 with 5M | Type 1 + Type 2 + Type 3 |
| SPD classification according to IEC61643-11 with 5M | Class I + Class II + Class III |
| Rated operating voltage Un | 220V |
| Max. continuous operating a.c. voltage Uc | 275V |
| Voltage protection level Up | ≤1.3kV |
| Lightning impulse current (10/350us) Iimp | 25kA |
| Nominal discharge current (8/20us) In | 25kA |
| Maximum discharge current (8/20us) Imax | 100kA |
| Response time tA | ≤25ns |
| Combined impluse Uoc | 20kV |
| Cross-section area (Min.) | 4mm2 |
| Cross-section area (Max.) | 35mm2 |
| Max. backup fuse | 315A gG |
| Operating temperature range Tu | -40℃—80℃ |
| Relative humudity(25°C) | ≤95% |
| For mounting on | 35mm Din rail |
| Enclosure material | Thermoplastic UL94-V0 |
Dimension:
![]()
25KA Power Surge Protection Device SPD Application:
About us:
Wenzhou Britec Electric Co.,Ltd as a manufature established in year 2003, specilized in Surge arrester with more than 21 years. We are a high-tech enterprise of Zhejiang province, also passed ISO 9001.
![]()
Q1: Selection of surge protector
A: The grading of the surge protector (commonly known as lightning protection) Is assessed according to the IEC61024 subdivision lightning protection theory, which is installed at the junction of the partition.Technical requirements and functions differ. The first-stage lightning protection device is installed between the 0-1 zone, high for the flow requirement, the minimum requirement of GB50057 is 12.5 ka (10/350), and the second and third levels are installed between the 1-2 and 2-3 zones, mainly to suppress the overvoltage.
Q2: Are your surge protector supported for customization?
A: Yes, of course.
Q3: Are you a lightning surge protectors factory or lightning surge protectors trading company?
A: We are lightning surge protectors manufacturer.
Q4: How can I get some lightning surge protectors samples?
A: We are honored to offer you lightning surge protectors samples, please contact our staff and leave detailed contact information, we promise to keep your information confidential.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1-1000
Employee Number:
1~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Britec Electric specialized in research and development of lightening protection devices. The new series of surge protection device Type1,Type2 and Type3,BR PV and SPDs for Date offer the market with a new choice of high quality surge arresters. Established in 2003, is a professional surge protecti... Britec Electric specialized in research and development of lightening protection devices. The new series of surge protection device Type1,Type2 and Type3,BR PV and SPDs for Date offer the market with a new choice of high quality surge arresters. Established in 2003, is a professional surge protecti...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!