| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days after payment |
| Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Warranty | 5 years |
| Type | Class III |
| Material | Thermoplastic UL94-V0 |
| AC | 275V |
| Name | LED Surge Protector |
| In | 3kA |
| Nominal A.c.voltage (power Supply) [UN | 2 |
| Application | LED Lighting Protection |
| Standard | IEC 61643-11 |
| Protection level | Type 3 |
| Brand Name | BRITEC |
| Model Number | BR275-6-L |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Uoc / In (8/20μS) 6kV / 3kA Type 3 Spd Class III Surge Arrester Compact Design
Type 2 And Type 3 Spd 275V Surge Arrester 3- Pole + NPE 40kA Combination
Britec Surge Protective Device Type 3 BR -10DP Series 35mm Lightning Protection
Single Phase Type 2 And Type 3 AC Surge Arrester With Fault Indication Narrow
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100000 pieces per month |
| Delivery Time | 30 days after payment | Packaging Details | EXPORT PACKING |
| Warranty | 5 years | Type | Class III |
| Material | Thermoplastic UL94-V0 | AC | 275V |
| Name | LED Surge Protector | In | 3kA |
| Nominal A.c.voltage (power Supply) [UN | 2 | Application | LED Lighting Protection |
| Standard | IEC 61643-11 | Protection level | Type 3 |
| Brand Name | BRITEC | Model Number | BR275-6-L |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 6kA Lighting Surge Protection Modules ,IP20 Lighting Surge Protection Modules ,6kA lightning strike surge protector | ||
6kA Lighting Surge Protection Modules Product Details:
| BR275-6-L | |
| SPD classification according to EN61643-11 | Type 3 |
| SPD classification according to IEC 61643-11 | Class III |
| Nominal a.c. voltage Un | 230V |
| Max. continuous operating a.c. voltage Uc | 275V |
| Max. continuous operating d.c. voltage Uc | 300V |
| Nominal discharge current (8/20us) In | 3kA |
| Combined impulse Uoc | 6kV |
| Voltage protection level Up | ≤1.2kV |
| Response time tA | ≤25ns |
| Operating temperature range Tu | -40°C~ +80°C |
| Operating state / fault indication | LED |
| Enclosure materail | Thermoplastic UL94-V0 |
| Degree of protection | IP20 |
Packaging & Shipping:
• Standard packing for keeping your products safe
• Supply the packing as customer’s requirements
• Different transportation ways for your choice.
• FOB Port: Ningbo, Shanghai
• Delivery Time: 30 days against the deposit.
• Payment Term: 30% T/T in advance,the balance before shippment.
![]()
Company Information:
We are a manufacturer specialized in surge protection device have been 21 years. Our company has a skill to develop various kinds of SPD. Warmly welcome domestic and overseas friends visit our company and cooperate with us to develop new kinds of lightning arrester. Our products sell well mainly in European, south American, Africa and Middle East narkets. With good quality,the products win high praise from customers. We expect to have the sincere cooperation with you soon!
FAQ:
Q1: Are you a factory or a trade company?
A: We are the factory.
Q2: Do you have any MOQ for order?
A: MOQ is 500pcs.
Q3: Where are your products distributed?
A: Our products are distributed all over the world, Main market are Europe, South America, the United Arab Emirates, Africa and so on.
Q4: Can you customize my products or put my logo on your products?
A: Yes, we offer OEM and ODM services. Please inform us formally before production.
Q5: Can I have a sample?
A: Yes, but according to our company's policy, we don't provided free samples; the sample can be delivered by TNT/DHL/UPS/FEDEX.
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Importer,Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2003
Total Annual:
1-1000
Employee Number:
1~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Britec Electric specialized in research and development of lightening protection devices. The new series of surge protection device Type1,Type2 and Type3,BR PV and SPDs for Date offer the market with a new choice of high quality surge arresters. Established in 2003, is a professional surge protecti... Britec Electric specialized in research and development of lightening protection devices. The new series of surge protection device Type1,Type2 and Type3,BR PV and SPDs for Date offer the market with a new choice of high quality surge arresters. Established in 2003, is a professional surge protecti...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!