| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union |
| Supply Ability | 1000pcs/week |
| Delivery Time | 2-8 work days |
| Packaging Details | Strong Carton Box Or As Customers Need |
| Spring Material | Rubber+Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Product Feature | In-situ installation |
| Type | Gas-filled |
| Position | Universal |
| Firetsone | W01-358-7180 |
| Goodyear | 2B12-425 |
| Vibracoustic | VSP2B22R7180 |
| Brand Name | GUOMAT |
| Model Number | 2B6330 |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Place of Origin | GuangDong, China |
View Detail Information
Explore similar products
1S3-013 Goodyear Air Spring Super Cushion Harley Motorcycle Seat Comfortable
Firestone Tapered Sleeve Suspension Air Spring 110/70 Style 1/4 NPT For Pickup
Goodyear 1S3-013 Super Cushion Mini Lobe Sleeve Seat Air Spring For Harley
Contitech Sleeve Small Size Adjustable Air Springs For Harley Motorcycle SZ37-6
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T, Western Union | Supply Ability | 1000pcs/week |
| Delivery Time | 2-8 work days | Packaging Details | Strong Carton Box Or As Customers Need |
| Spring Material | Rubber+Steel | Warranty | 1 Year |
| Product Feature | In-situ installation | Type | Gas-filled |
| Position | Universal | Firetsone | W01-358-7180 |
| Goodyear | 2B12-425 | Vibracoustic | VSP2B22R7180 |
| Brand Name | GUOMAT | Model Number | 2B6330 |
| Certification | ISO/TS16949:2009 | Place of Origin | GuangDong, China |
| High Light | FD330-22 suspension air spring replacement ,Contitech double convoluted air bags ,2B6330 heavy-duty suspension air spring | ||
2B6330 Double Convoluted Suspension Air Bags FD330-22 363 Contitech Air Spring Replacement
Product Description
| Item | Value |
| Model No. | 2B6330 |
| Type | Air Spring |
| Warranty | 12 Months |
| Truck Model | Heavy Duty Truck |
| Color | Black |
| Place of Origin | Guangzhou,China |
| Certification | ISO/TS16949:2009 |
| Material | Rubber+Steel |
| Packing | Neutral Packing |
| MOQ | 1 Pcs |
| Quality | High-Quality |
| Position | Auto/Truck parts |
| Application | Auto Suspension Systems |
Cross-Reference Part Number
Firestone W01-358-7180
Firestone Style 22
Contitech FD330-22 363
Goodyear 2B12-425
Goodyear 2B12-311
Goodyear 578-92-3-309
Triangle 6313
Triangle 4363
Airkraft 115061
Airkraft 3B-356
Vibracoustic VSP2B22R7180
El Ride 8030190
Kwiklok/Todco (Jifflox)
Leland Sc2075
Navistar 1685179C1
Hendrickson 1VA1816
Ridewell 1003587180C
SAF Holland 57007180
Watson&Chalinl AS01541G/01881F
Peerless 0550 00001
Technical Data
| Top Cover Plate Diameter | 231mm |
| Bottom Cover Plate Diameter | 231mm |
| Gas Hole / Air inlet | 1/4NPTF |
| Rubber Bellows MAX Diameter | 325mm |
| The Working Stroke | MAX 305 mm to MIN 81 mm |
| Screw Center Distance of Top Cover Plate | 157mm |
| Screw Center Distance of Bottom Cover Plate | 157mm |
| Screw and Air Hole Distance of Top Cover Plate | 73mm |
Applications
The air spring is suitable for a wide range of vibration damping and shock absorption applications, including:
Automotive Industry: steering damping, engine vibration isolation, belt tensioner damping, and driver seat suspension systems in commercial vehicles
Household Appliances: vibration control for washing machines and similar equipment
Bicycle Systems: special shock absorption applications for bicycles
Commercial Lawn Equipment: vibration damping for commercial lawn mowers
Medical Equipment: vibration isolation applications in wheelchairs and related medical devices
GUOMAT Double Convoluted Rubber Air Spring
| GUOMAT NO. | OEM NO. | Gas Hole | Rubber Bellow(mm) | The Stroke(mm) |
| 2B4060 | FD 40-10 | G1/8 | 125 | 145 |
| 2B7070 | W01-095-0111 | G1/4 | 146 | 162 |
| 2B12020 | W01-358-7325 | 1/4NPTF | 203 | 75-230 |
| 2B8X4 | W01-358-7325 | M12X1.5 | 189 | 177 |
| 2B5020 | FD 120-17 | G3/4 | 215 | 75-230 |
| 2B5020D | W01-M58-6353 | G1/4 | 215 | 75-230 |
| 2B5235 | W01-M58-7894 | ZG1/2 | 224 | 210 |
| 2B6926 | W01-358-6926 | 1/4NPTF | 224 | 75-260 |
| 2B6910P34 | FD200-19 | G3/4 | 224 | 75-260 |
| 2B6910 | W01-358-6910 | 1/4NPTF | 224 | 75-260 |
| 2B6902 | W01-358-6902 | 1/4BSP | 224 | 75-260 |
| 2B6927 | FD 200-25 453 | 1/4NPT | 262 | 81-325 |
| 2B6943 | FD 200-25 426 | 1/4NPTF | 262 | 79-325 |
| 2B6946 | FD 200-25 463 | 1/4NPTF | 262 | 95-325 |
| 2B6945 | FD 200-25 427 | 1/4NPTF | 262 | 79-325 |
| 2B7679 | W01-M58-7679 | 1/4NPTF | 262 | 240 |
| 2B6948 | W01-358-6948 | 1/4NPTF | 232.5 | 235 |
| 2B6951 | W01-358-6951 | 1/4NPTF | 232.5 | 240 |
| 2B6952 | FD 200-25 | 1/4NPTF | 232.5 | 240 |
| 2B6944 | FD 220-25 454 | 262 | 95-325 | |
| 2B6891 | FD 200-19 | M14X1.5 | 232.5 | 232 |
| 2B6330 | FD 330-22 363 | 1/4NPTF | 325 | 81-305 |
| 2B6330A | W01-358-0226 | G1/2 | 325 | 81-305 |
| 2B12X2 | FD 412-18 | G1/2 | 300 | 186 |
| 2B7400 | FD 330-22 313 | G1/4 | 325 | 81-305 |
| 2B7405 | W01-358-7405 | 325 | 81-305 | |
| 2B7406 | W01-358-7406 | 1/4NPT | 325 | 104-305 |
| 2B7545 | W01-358-7424 | 1/4NPT | 298 | 81-305 |
| 2B7550 | W01-358-7550 | 343 | 104-363 | |
| 2B7555 | FD 331-26 480 | 343 | 104-363 | |
| 2B53022 | W01-358-7136 | Rc1 1/4 | 385 | 90-300 |
| 2B5383 | W01-358-7557 | 1/4NPT | 353 | 104-391 |
| 2B53035 | FD530-35 530 | 3/4NPT | 406 | 104-391 |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter
Year Established:
2006
Total Annual:
5999900-6999900
Employee Number:
159~189
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangzhou Guomat Air Spring Co., Ltd. is located in Guangzhou, about 15min’s drive from Baiyun Airport. Our mainly products are air spring, rubber bellows, air suspension spring, air suspension compressor and refitted suspension system. They are widely used in bus, truck, cabin, vehicles&rsquo... Guangzhou Guomat Air Spring Co., Ltd. is located in Guangzhou, about 15min’s drive from Baiyun Airport. Our mainly products are air spring, rubber bellows, air suspension spring, air suspension compressor and refitted suspension system. They are widely used in bus, truck, cabin, vehicles&rsquo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!