| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, Western Union |
| Supply Ability | 1000PCS/Week |
| Delivery Time | 5-8 Working Days |
| Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Model NO. | FD 40-10 |
| Brand New | 100% |
| Screw Tooth | M8X1.25 |
| Type | Gas-Filled |
| Spring Material | Rubber And Steel |
| Structure | Double Convoluted |
| Manufacturer | GUOMAT |
| Quality | 100% Tested |
| Brand Name | GUOMAT |
| Model Number | 2B4010 |
| Certification | ISO/TS16949, ISO9001 |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
1S3-013 Goodyear Air Spring Super Cushion Harley Motorcycle Seat Comfortable
Firestone Tapered Sleeve Suspension Air Spring 110/70 Style 1/4 NPT For Pickup
Goodyear 1S3-013 Super Cushion Mini Lobe Sleeve Seat Air Spring For Harley
Contitech Sleeve Small Size Adjustable Air Springs For Harley Motorcycle SZ37-6
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, Western Union | Supply Ability | 1000PCS/Week |
| Delivery Time | 5-8 Working Days | Packaging Details | Strong Carton Box or as Customers Requirement |
| Model NO. | FD 40-10 | Brand New | 100% |
| Screw Tooth | M8X1.25 | Type | Gas-Filled |
| Spring Material | Rubber And Steel | Structure | Double Convoluted |
| Manufacturer | GUOMAT | Quality | 100% Tested |
| Brand Name | GUOMAT | Model Number | 2B4010 |
| Certification | ISO/TS16949, ISO9001 | Place of Origin | Guangdong, China |
| High Light | FD 40-10 Air Bellow | ||
FD 40-10 Contitech Air Bellow Double Convoluted Air Actuator G 1/8 Gas Hole
Product Information
| Top Cover Plate Diameter | 90 mm |
| Screw Center Distance of Top Cover Plate | 20 mm |
| Bottom Cover Plate Diameter | 90 mm |
| Screw Center Distance of Bottom Cover Plate | 20 mm |
| Top Cover Plate Screw(Nut) Tooth | M8×15 |
| Bottom Cover Plate Screw(Nut) Tooth | M8×15 |
| Gas Hole | G 1/8 |
| Rubber Bellow Dia | 145 mm |
| Min. Height | 70 mm |
| Max. Height | 170 mm |
| Total Storke |
100 mm |
Vibration Isolation-Dynamic Characteristic Values
| Pressure P | [bar] | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | VoI.[I] |
| Height H(mm) | 160 | 1.1 | 1.6 | 2.0 | 2.4 | 2.8 | 3.2 | 1.2 |
| 140 | 1.6 | 2.2 | 2.8 | 3.3 | 3.9 | 4.5 | 1.1 | |
| 120 | 2.0 | 2.7 | 3.4 | 4.1 | 4.8 | 5.5 | 0.9 | |
| 100 | 2.3 | 3.1 | 4.0 | 4.8 | 5.6 | 6.4 | 0.7 | |
| 80 | 2.6 | 3.5 | 4.5 | 5.4 | 6.3 | 7.1 | 0.6 |
Double Convoluted Type Air Spring Other OEM Number
| FD 40-10 CI | FD 70-13 CI |
| FD 110-15 CI | FD 120-17 CI |
| FD 120-20 CI | FD 200-19 CI |
| FD 200-22 CI | FD 200-25 CI |
| FD 330-22 CI | FD 330-30 CI |
| FD 530-22 CI | FD 530-22 CI |
| FD 530-30 CI | FD 530-35 CI |
| FD 960-22 CI | FD 1330-25 CI |
Support and Services
Buy Norgren 2B4010 at the best prices and delivery conditions at suspensionairspring.com, which is a factory that has been engaged in the production of air springs for 18 years. We offer a large list of industrial automation products. We deliver our products to every country with the shortest deadlines. Buy original products of many brands from the GUOMAT company with guaranteed quality. We always answer customer queries quickly. With us, you will be able to get rid of cooperation with many suppliers, which greatly speeds up and facilitates your work.
FAQ
|
Q: How to order ?
Q: When will make delivery ?
Q: After-sales service?
Q: What's your transportation? |
2B4010 Real Photos
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Agent,Exporter
Year Established:
2006
Total Annual:
5999900-6999900
Employee Number:
159~189
Ecer Certification:
Verified Supplier
Guangzhou Guomat Air Spring Co., Ltd. is located in Guangzhou, about 15min’s drive from Baiyun Airport. Our mainly products are air spring, rubber bellows, air suspension spring, air suspension compressor and refitted suspension system. They are widely used in bus, truck, cabin, vehicles&rsquo... Guangzhou Guomat Air Spring Co., Ltd. is located in Guangzhou, about 15min’s drive from Baiyun Airport. Our mainly products are air spring, rubber bellows, air suspension spring, air suspension compressor and refitted suspension system. They are widely used in bus, truck, cabin, vehicles&rsquo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!