
Shaanxi Lvfangzhilin Environmental Protection Technology Co., Ltd.
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 10 pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | Iron flame package 20 m³ / 2900kg |
| Color | Blue |
| Supporting Tractor Power | 120 horsepower and above |
| Maximum Excavation Depth | 25CM |
| Weight | 2600-3500kg |
| Hydraulic System Working Pressure | ≤15MPA |
| Working Width | 160CM(1.6 meters) |
| Operating Speed | ≤4KM/H |
| Stone Pickup Size Range | 3*3*3 CM to 25*25*25 CM |
| Brand Name | HONGRI |
| Model Number | 4UQL-1600 |
| Place of Origin | Shangdong of China |
View Detail Information
Explore similar products
4USJ-1500 Stone Picker
4USJ-1200 Stone Picker
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 10 pcs per month |
| Delivery Time | 5-8 working days | Packaging Details | Iron flame package 20 m³ / 2900kg |
| Color | Blue | Supporting Tractor Power | 120 horsepower and above |
| Maximum Excavation Depth | 25CM | Weight | 2600-3500kg |
| Hydraulic System Working Pressure | ≤15MPA | Working Width | 160CM(1.6 meters) |
| Operating Speed | ≤4KM/H | Stone Pickup Size Range | 3*3*3 CM to 25*25*25 CM |
| Brand Name | HONGRI | Model Number | 4UQL-1600 |
| Place of Origin | Shangdong of China |
This 1.6m-wide stone picker is a tractor-towed agricultural/construction equipment, featuring a rotary screen drum and a hydraulic conveyor belt system. It efficiently separates and collects stones, debris, and clods from soil by screening through the rotating drum, then transports the collected materials to a designated area via the inclined conveyor. Designed for compatibility with high-horsepower tractors, it is ideal for large-scale land clearing tasks to improve soil usability.
| Style | 4UQL-1600 |
|---|---|
| Dimension(L*W*H) | 3800x1780x2800mm |
| Supporting Tractor Power | 120 horsepower and above |
| Maximum Excavation Depth | 25CM |
| Hydraulic System Working Pressure | ≤15MPA |
| Working Width | 160CM(1.6 meters) |
| Operating Speed | ≤4KM/H |
| Stone Pickup Size Range | 3*3*3 CM to 25*25*25 CM |
| Total Machine Weight | 3500KG |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2023
Total Annual:
20000000-100000000
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 15px; line-height: 1.6; font-size: 14px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; ... .gtr-container-x7y2z1 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 15px; line-height: 1.6; font-size: 14px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!