| Input Voltage | 60V-550V |
| Output Voltage | 230V |
| Output Current | 34.8A-52.2A |
| Output Frequency | 50/60Hz |
| Output Type | Single, DUAL Camera, Triple |
| Size | 750*440*250mm |
| Type | DC/AC Inverters |
| Inverter Efficiency | 96.5% |
| Weight | 21.5kgs |
| Product name | Growatt SPE12000ES Off Grid Solar Inverter |
| Application | Solar Power System Home |
| Warranty | 5 Years |
| Protection | IP65 |
| Max PV Input Power | 10KW |
| Cooling Method | DC fan |
| Rated AC Frequency | 50/60HZ |
| Communication | RS485/CAN/USB/ Dry contact |
| Certificate | IEC62109-1, IEC62109-2,UL1741 |
| Place of Origin | Anhui, China |
| Model Number | SPE 8000-12000 ES |
| Brand Name | Growatt |
View Detail Information
Explore similar products
High Voltage 15KW 20KW 30KW 50KW Deye Sun 12k-sg04lp3 Deye 12KW Hybrid Inverter
5KW 6KW 8KW 10KW 12KW 14KW 16KW 20KW 30KW 50KW Deye Hybrid Solar Inverter Deye
5KW 6KW 8KW 10KW 16KW 20KW 30KW 50KW Single Phase Three 3 Phase Deye Inverter
Ready to Ship 8KW 10KW Single Phase Three Phase Deye 12KW Deye Hybrid Inverter
Product Specification
| Input Voltage | 60V-550V | Output Voltage | 230V |
| Output Current | 34.8A-52.2A | Output Frequency | 50/60Hz |
| Output Type | Single, DUAL Camera, Triple | Size | 750*440*250mm |
| Type | DC/AC Inverters | Inverter Efficiency | 96.5% |
| Weight | 21.5kgs | Product name | Growatt SPE12000ES Off Grid Solar Inverter |
| Application | Solar Power System Home | Warranty | 5 Years |
| Protection | IP65 | Max PV Input Power | 10KW |
| Cooling Method | DC fan | Rated AC Frequency | 50/60HZ |
| Communication | RS485/CAN/USB/ Dry contact | Certificate | IEC62109-1, IEC62109-2,UL1741 |
| Place of Origin | Anhui, China | Model Number | SPE 8000-12000 ES |
| Brand Name | Growatt |
|
DATASHEET
|
SPE 8000 ES
|
SPE 10000 ES
|
SPE 12000 ES
|
|||
|
Input data (DC)
|
||||||
|
Max. recommended PV power
(for module STC) |
10000W
|
12500W
|
15000W
|
|||
|
Max. DC voltage
|
550V
|
|||||
|
Start voltage
|
120V
|
|||||
|
MPP voltage range
|
60V-480V
|
|||||
|
No. of MPP trackers
|
2
|
|||||
|
No. of PV strings per MPP tracker
|
1
|
|||||
|
Max. input current per MPP tracker
|
27A
|
|||||
|
Output data (AC)
|
||||||
|
AC nominal power
|
8000W
|
10000W
|
12000W
|
|||
|
Max. AC apparent power
|
8000VA
|
10000VA
|
12000VA
|
|||
|
Nominal AC voltage
|
230V
|
|||||
|
AC grid frequency
|
50/60Hz
|
|||||
|
Output current
|
34.8A
|
43.5A
|
52.2A
|
|||
|
Adjustable power factor
|
0.8leading…0.8lagging
|
|||||
|
THDi
|
< 5%
|
|||||
|
Max. conversion efficiency (PV/AC)
|
96.5%
|
|||||
|
European efficiency @ vnominal (PV/AC)
|
95.5%
|
|||||
|
Battery data (DC)
|
||||||
|
Nominal DC voltage
|
48V
|
|||||
|
Max charging and discharging current
|
190A/200A
|
220A/240A
|
250A/280A
|
|||
|
Type of battery
|
Lithium/Lead-acid
|
|||||
|
Backup power (AC)
|
||||||
|
AC nominal output power
|
8000W
|
10000W
|
12000W
|
|||
|
Nominal AC output voltage
|
230V
|
|||||
|
Nominal AC output frequency
|
50/60Hz
|
|||||
|
Switch time
|
<20ms@Single <30ms@Paralle
|
|||||
|
Efficiency
|
||||||
|
Peak. efficiency
|
96.5%
|
|||||
|
European efficiency
|
95.5%
|
|||||
|
General data
|
||||||
|
Dimensions (W / H / D)
|
550/465/150mm
|
|||||
|
Weight
|
21.5kg
|
|||||
|
Operating temperature range
|
–10°C ... +50°C
|
|||||
|
Noise emission (typical)
|
<75dB
|
|||||
|
Self-consumption
|
< 75W
|
|||||
|
Topology
|
Tranformerless
|
|||||
|
Cooling
|
DC fan
|
|||||
|
Protection degree
|
IP20
|
|||||
|
Relative humidity
|
5%~95% non-condensing
|
|||||
|
Altitude
|
<2000m
|
|||||
|
Communication
|
WiFi/4G
|
|||||
|
CE, NRS097
|
||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2013
Total Annual:
10000000-30000000
Employee Number:
101~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
ShenZhen Dawn Lighting Technology Co., Limited is located in ShenZhen(very near from HongKong & GuangZhou) was founded in 2013,professional in Solar lighting industry. Dawn Lighting integrates research and development,manufacturing, pre-sales,sales and after-sales service,devote to offer solutio... ShenZhen Dawn Lighting Technology Co., Limited is located in ShenZhen(very near from HongKong & GuangZhou) was founded in 2013,professional in Solar lighting industry. Dawn Lighting integrates research and development,manufacturing, pre-sales,sales and after-sales service,devote to offer solutio...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!