| Model Number | ICR10280 3.7V 200mAh |
View Detail Information
Explore similar products
18650 Lithium Ion Battery Pack 14.8v 5.6ah With UL2054 For Street Lighting
18650 Rechargeable Battery 3.7 Volt 2300mAh for Bicycle Headlight
UL UN 11.1v Lithium Ion Battery Pack 800mAh 14500 For Medical Equipment
High Capacity Lithium Ion Cylindrical Battery 350mAh 9V Rechargeable
Product Specification
| Payment Terms | 100% prepaid before shipping out | Supply Ability | 100000PCS EACH WEEK |
| Chemistry: | li-ion battery | capacity | 200 mah |
| voltage | 3.7-4.2v | lifecycle | 500 times |
| warranty | 12 months | size | 10*28mm |
| Place of Origin | Shenzhen zhuhai | Brand Name | TAC OEM & ODM |
| Certification | MSDS REACH ROHS | Model Number | ICR10280 3.7V 200mAh |
| High Light | lithium iron phosphate battery pack ,3.7v lithium ion battery | ||
No. |
Item |
General Parameter |
Remark |
1 |
Rated Capacity |
Typical |
200mAh |
Standard discharge(0.2C5A) after Standard charge |
Minimum |
150mAh |
2 |
Nominal Voltage |
3.7V |
Mean Operation Voltage |
3 |
Voltage at end of |
3.0V |
Discharge Cut-off Voltage |
4 |
Charging Voltage |
4.2V |
5 |
Internal Impedance |
≤120mΩ |
Internal resistance measured at AC 1KHZ after 50% charge |
Standard charge |
Constant Current 0.2C5A |
7 |
Standard discharge |
Constant current 0.2C5A |
8 |
Fast charge |
Constant Current 1.0C5A |
9 |
Fast discharge |
Constant current 1.0C5A |
10 |
Maximum Continuous Charge Current |
1.0 C5A |
11 |
Maximum Continuous Discharge Current |
1.5 C5A |
12 |
Operation Temperature Range |
Charge: 0~45℃ |
60±25%R.H. |
Discharge: -10~60℃ |
13 |
Storage Temperature Range |
Less than 1 year: -20~25℃ |
60±25%R.H. |
less than 3 months: -20~40℃ |
Less than 7 day : -20~65℃ |
14 |
Cell Dimension |
High:Max28.3 mm |
Initial Dimension |
Diameter:Max10.2 mm |