| Certification | MSDS REACH ROHS |
| Place of Origin | GUANGZHOU & SHENZHEN |
View Detail Information
Explore similar products
Non - Toxic 48V120Ah Solar Energy Storage Battery LFP Li-Ion Lithium Battery
Residential Battery Energy Storage System ESS Battery Cabinet
10kwh Distributed Micro Grid Energy Storage System 48V 240ah Lithium Battery
20kwh Distributed Micro Grid Energy Storage System Lithium Battery Pack
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Supply Ability | 50000 per week |
| Delivery Time | 7-25 days after order confirm | Cell Nominal capacity | 4200mAh |
| Battery Voltage | ≥40.8V | Minimum Capacity | 4000mAh |
| Charge Voltage | 4.2V±0.05V | Charge current | 0.2C |
| Cell Internal Impedance | ≤ 15mΩ | Size | 330*147*57mm |
| Weight | 4KG | Peak current | 170A |
| Charge Connector/chon | XT30U-F | Brand Name | TAC |
1.Battery specifications
| No. | Items | Specifications |
Remark
1 |
Capacity for assembled cell discharging by 0.2C
≥20Ah |
Standard discharging method |
2 |
Battery Voltage
≥40.8V
Delivery voltage, Within 10 days from Factory |
Standard charge condition
Charge with 0.2C constant current and 50.4Vconstant voltage, charge to 50.4V,continue charging till current declineto ≤0.01C |
Charge voltage:50.4V±0.02V Charge current:0.2C |
Maximum charge current |
10A
For continuous charging mod |
5 |
Maximum discharge current
10A |
For continuous discharge mod |
| 6 |
Peak current
170A | 10S |
7 |
Standard discharging method
0.2C constant current discharge to 30V, |
0.2C to 30V |
8
Weigh
4KG |
2.Battery Pack Dimensions
| NO. | Items | Units:mm | |
| 1 | Length | L | Max330mm |
| 2 | Width | W | Max147mm |
| 3 | Thickne | T | Max57mm |
| 4 | Wire | L1 | 200±3mm |
3.Handling of Cells
Consideration of strength of film package
1) Soft Aluminum foil
2) Sealed edge may be damaged by heat above 100°C, bend or fold sealed edge.
Prohibition short circuit
or explosion, that are very dangerous.
The LIP tabs may be easily short-circuited by putting them on conductive surface.
Such outer short circuit may lead to heat generation and damage of the cell.
Mechanical shock
LIP cells have less mechanical endurance than metal-can-cased LIB.
Falling, hitting, bending, etc. may cause degradation of LIP characteristics.
Handling of tabs
The battery tabs are not so stubborn especially for aluminum tab.
Don’t bend tab.
Do not bend tabs unnecessarily.
4.Storage of the Batteries
The batteries should be stored at room temperature, charged to about 30% to 50% of capacity.