China DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
  1. China DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
  2. China DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
  3. China DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
  4. China DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
  5. China DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
  6. China DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
DL-6CWD-250 Total Heating Power 15 KW Withering Machine for Complete Tea Leaf
  1. MOQ:
  3. Get Latest Price
Condition New
Applicable Industries Tea Processing
Showroom Location None
Video outgoing-inspection Provided
Machinery Test Report Provided
Marketing Type New Product 2022
Warranty of core components 1 Year
Core Components Motor
Voltage 380V, 380V/50Hz
Power 15 kw
Dimension(L*W*H) 2500*1000*1050 mm
Weight 380 KG
Warranty 1 Year
Application fields For Tea Processing
Machinery Function For Tea Withering
Raw material Tea
Output product name Tea
Name Small type wither withering wilting machine
Model DL-6CWD-250
Dimension 2500*1000*1050 mm
Heating element Heating wire
Total heating power 15 KW
Fan power 250 W
Motor speed 2200 rpm
Disk size 980*2500*200 mm
Output 70 Kg/times
Brand Name DELI ASSISTANT
Place of Origin Fujian, China
View Detail Information
Contact Now Ask for best deal
Get Latest Price Request a quote
  1. Product Details
  2. Company Details
Product Specification
Condition New Applicable Industries Tea Processing
Showroom Location None Video outgoing-inspection Provided
Machinery Test Report Provided Marketing Type New Product 2022
Warranty of core components 1 Year Core Components Motor
Voltage 380V, 380V/50Hz Power 15 kw
Dimension(L*W*H) 2500*1000*1050 mm Weight 380 KG
Warranty 1 Year Application fields For Tea Processing
Machinery Function For Tea Withering Raw material Tea
Output product name Tea Name Small type wither withering wilting machine
Model DL-6CWD-250 Dimension 2500*1000*1050 mm
Heating element Heating wire Total heating power 15 KW
Fan power 250 W Motor speed 2200 rpm
Disk size 980*2500*200 mm Output 70 Kg/times
Brand Name DELI ASSISTANT Place of Origin Fujian, China
Related Products
Related Products:
Tea Garden Machine Tea Processing Machine Tea Packing Machine
Click here to view more our products
Product Description
Parameter:
Model DL-6CWD-250
Dimension 2500*1000*1050 mm
Voltage 380V / 50Hz
Heating Type Electric Heating Wire
Heating Power 15 kw
Fan Power 250 W
Fan Speed 2200 rpm
Disk Size 980*2500*200 mm
Capcity 70 kg/time
The above data is based on fresh tea leaf water content of 75-80%.