China Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
  1. China Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
  2. China Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
  3. China Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
  4. China Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
  5. China Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
  6. China Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W P/N 241122.105 For CTOS0301.XXX
  1. MOQ: 5 sets
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T
Supply Ability 1500 sets /month
Delivery Time 8-10 weeks
Packaging Details cartons
Part No. 241122.105
Cpacity 1000W
Rectifeir Flatpack S 48/ 1000HE
Application Telecom ,OTL Marine etc
Input voltgae 220Vac
Output voltage 48Vdc
Controller Smartpack S
Warranty 12 months
Lead time stock items
Brand Name Eltek
Model Number 241122.105
Certification CE.UL
Place of Origin CN
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T Supply Ability 1500 sets /month
Delivery Time 8-10 weeks Packaging Details cartons
Part No. 241122.105 Cpacity 1000W
Rectifeir Flatpack S 48/ 1000HE Application Telecom ,OTL Marine etc
Input voltgae 220Vac Output voltage 48Vdc
Controller Smartpack S Warranty 12 months
Lead time stock items Brand Name Eltek
Model Number 241122.105 Certification CE.UL
Place of Origin CN
High Light eltek flatpack s he 48v 1800w241122.105
Eltek Flatpack S 48/1000 HE 48V 1000W rectifier module ( P/N: 241122.105) for CTOS0301.XXX
and high power in a small, 217 mm deep box. Used in the 1U high, 2 or 3 rectifier positions power rack
with Smartpack S controller and battery and load distributions, the Flatpack S rectifiers cover 2 to 5.4kW
applications using a minimum of space, less than 6 liters, and low heat dissipation
For higher capacity, a 2U system with 9kW capacity is also available
Application:
TELECOM – MOBILE / WIRELESS
· RADIO BASE STATIONS/ CELL
SITES
· LTE / 4G / WIMAX
· DISTRIBUTED ANTENNA
SYSTEMS
· MICROWAVE
· BROADBAND
TELECOM - FIXED
· TELEPHONY SERVERS /
SWITCHES
· FIBER OPTICS / FTTX
· MICROWAVE
· CABLE
· BROADBAND
Parameters :
Model
Part number 241122.105 241122.125
INPUT DATA
Voltage (nominal) 185 - 250 VAC / 185 - 250 VDC 1) 195 - 277 VAC / 195 - 250 VDC 1)
Voltage (operating range) 85 - 300 VAC / 85 - 250 VDC 1) 85 - 305 VAC / 85 - 250 VDC 1)
Current (maximum) @ nominal input, full load 5.9 ARMS 9.9 ARMS
Frequency 45 - 66 Hz / 15 - 18.5 Hz2) / 0 Hz1) 45 - 66 Hz / 0 Hz1)
Power Factor > 0.99 at 50% load or more
Protection Fuse in L & N, Varistor, Shutdown when input voltage is out of operating range
OUTPUT DATA
Voltage (default) 53.5 VDC
Voltage (adjustable range) 43.5 - 57.6 VDC
Power (maximum) @ nominal input 1000 W 1800 W
Power @ 85 VAC 420 W 700 W2)
Current (maximum) @ nominal input 20.9 A (@VOUT < 48VDC) 37.5 A (@VOUT < 48VDC)
Hold up time, maximum output power >20ms; output voltage > 41 VDC >10ms; output voltage > 42 VDC
Current sharing (10 - 100% load) ±5% of maximum current from 10 to 100% load
Static Voltage regulation (10 - 100% load) ±0.5%
Dynamic Voltage regulation ±5.0% for 10-90% or 90- 10% load variation, regulation time < 50ms
Ripple < 150 mVPP , 30 MHz bandwidth
Protection ORing FET, Short circuit proof, High temperature protection, Over voltage Shutdown
OTHER SPECIFICATIONS
Efficiency 95.5 % 96 %
Isolation 4.0 kVDC - input to output, 2.5 kVDC - input to earth, 710 VDC - output to earth 5.0 kVDC - input to output, 2.5 kVDC - input to earth, 710 VDC - output to earth
Alarms: Red LED
Low / high input voltage shutdown, High / low temperature shutdown, Rectifier
Failure, Overvoltage shutdown on output, Fan failure, Low output voltage alarm, CAN
bus failure
Normal operation: Green LED
Operating temp. (5-95% RH n.cond. hum.) -40 to + 85°C [-40 to +185°F] -40 to + 85°C [-40 to +185°F]
Max output power de-rates above temp / to 45°C [113°F] / 600W @ 85°C[185°F] 55°C [113°F] / 1000W @ 85°C[185°F]
Storage temperature -40 to +85°C (-40 to +185°F), humidity 0 - 99% RH non-condensing
Altitude 2000m (~6500ft) 4000m (~13000ft)
Dimensions[WxHxD] / Weight 72 x 41.5 x 217mm (2.83 x 1.63 x 8.54”) / < 850 g (1.9 lbs)
DESIGN STANDARDS
Electrical safety EN 62368- 1:2020+A11:2020, IEC 62368- 1:2018, UL 62368- 1:2019 IEC 60950- 1:2013
EMC
EN 61000-6-1:2019, -6-2:2019, - 6-3:2007 + A1:2011, - 6-4:2019
IEC 61000-6-5:2015+Cor1:2017, EN 50121 -4:2016/A1:2019, -5:2017/A1:2019
ETSI EN 300 386 V.2. 1. 1, FCC CFR47 part 15B:2020 (parts of)