China Meanwell DPR Series Rectifier Module 3200W DPR-3200-24 DPR-3200-48 DHP-1UT DBR
  1. China Meanwell DPR Series Rectifier Module 3200W DPR-3200-24 DPR-3200-48 DHP-1UT DBR
  2. China Meanwell DPR Series Rectifier Module 3200W DPR-3200-24 DPR-3200-48 DHP-1UT DBR
Meanwell DPR Series Rectifier Module 3200W DPR-3200-24 DPR-3200-48 DHP-1UT DBR
  1. MOQ: 1 piece
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T
Supply Ability 3000 pieces per month
Delivery Time 8-10 weeks
Packaging Details cartons
Brand MEAN WELL
Product Name DPR series
Output currency 133A /67A
Rated power 3200W
Input voltgae 85 ~ 264VAC / 120 ~ 373VDC
Input frequency 47 ~ 63Hz
Deimension 325*107*41mm (L*W*H)
Weight 2.9 kg
Brand Name MEAN WELL
Model Number DPR-3200-24 /DPR-3200-48
Certification CE
Place of Origin CN
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T Supply Ability 3000 pieces per month
Delivery Time 8-10 weeks Packaging Details cartons
Brand MEAN WELL Product Name DPR series
Output currency 133A /67A Rated power 3200W
Input voltgae 85 ~ 264VAC / 120 ~ 373VDC Input frequency 47 ~ 63Hz
Deimension 325*107*41mm (L*W*H) Weight 2.9 kg
Brand Name MEAN WELL Model Number DPR-3200-24 /DPR-3200-48
Certification CE Place of Origin CN
High Light DPR Series Rectifier Module 3200W3200W DPR-3200-24Meanwell DPR Series DPR-3200-48
Mean Well DPR Series 3200W DPR-3200-24 DPR-3200-48 DHP-1UT DBR-3200
Wattage :
3200
Features :
Complete rack mountable front end solution: rectifier and charger
1U low profile
19 inch rack shelf available
Technical
OUTPUT
DC VOLTAGE 24V 48V
RATED CURRENT 133A 67A
CURRENT RANGE 0 ~ 133A 0 ~ 67A
RATED POWER 3192W 3216W
RIPPLE & NOISE (max.) Note.2,3 300mVp-p 480mVp-p
VOLTAGE ADJ. RANGE 23.5 ~ 30V 47.5 ~ 58.8V
VOLTAGE TOLERANCE Note.4 ±1.0% ±1.0%
LINE REGULATION ±0.5% ±0.5%
LOAD REGULATION ±0.5% ±0.5%
SETUP, RISE TIME 1500ms, 60ms/230VAC at full load
HOLD UP TIME (Typ.) 16ms / 230VAC at 75% load 9ms / 230VAC at full load
INPUT
VOLTAGE RANGE Note.5 90 ~ 264VAC 127 ~ 370VDC
FREQUENCY RANGE 47 ~ 63Hz
POWER FACTOR (Typ.) 0.97/230VAC at full load
EFFICIENCY (Typ.) Note.6 93.5% 94.5%
AC CURRENT (Typ.) Note.5 17A/230VAC
INRUSH CURRENT (Typ.) COLD START 55A/230VAC
LEAKAGE CURRENT <1.5mA / 230VAC
PROTECTION
OVERLOAD
105 ~ 115% rated current
OVER VOLTAGE
31.5 ~ 37.5V 63 ~ 75V
Protection type : Shut down o/p voltage, re-power on to recover
OVER TEMPERATURE Shut down o/p voltage, recovers automatically after temperature goes down
FUNCTION
OUTPUT VOLTAGE PROGRAMMABLE(PV)
REMOTE SENSE Compensate voltage drop on the load wiring up to 0.5V. Please refer to the Function Manual in following pages
AUXILIARY POWER 5V @ 0.3A, tolerance ±10%, ripple 150mVp-p, 12V @ 0.8A, tolerance ±10%, ripple 450mVp-p
ENVIRONMENT
WORKING TEMP. -30 ~ +70℃ (Refer to "Derating Curve")
WORKING HUMIDITY 20 ~ 90% RH non-condensing
STORAGE TEMP., HUMIDITY -40 ~ +85℃, 10 ~ 95% RH non-condensing
TEMP. COEFFICIENT ±0.03%/℃ (0 ~ 50℃)
VIBRATION 10 ~ 500Hz, 2G 10min./1cycle, 60min. each along X, Y, Z axes