China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  1. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  2. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  3. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  4. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  5. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  6. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  7. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  8. China Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
Eltek 48V 230V/1500VA High Efficiency DC AC Inverter Rectiverter Flatpack2
  1. MOQ: 1 piece
  3. Get Latest Price
Payment Terms L/C,T/T
Supply Ability 1000 pieces / month
Delivery Time 6-8 weeks
Packaging Details cartons
Brand Eltek
Part Number 241123.100
Product Name Inverter Module
Model Name Flatpack2 230/1500 48/1200
AC input 185 - 275 VAC
DC input 40 - 58 VDC
AC output 200 - 240 VAC
DC output power 1200 W
DC output cu6,3 ADCrrent 25 ADC
Package cartons
Brand Name Eltek
Model Number 241123.100
Certification CE,UL
Place of Origin CN
Product Specification
Payment Terms L/C,T/T Supply Ability 1000 pieces / month
Delivery Time 6-8 weeks Packaging Details cartons
Brand Eltek Part Number 241123.100
Product Name Inverter Module Model Name Flatpack2 230/1500 48/1200
AC input 185 - 275 VAC DC input 40 - 58 VDC
AC output 200 - 240 VAC DC output power 1200 W
DC output cu6,3 ADCrrent 25 ADC Package cartons
Brand Name Eltek Model Number 241123.100
Certification CE,UL Place of Origin CN
High Light 48V Flatpack2 48/1200 241123.100Eltek AC DC inverter Rectiverter 241123.10048V Flatpack2 230/1500
Eltek AC DC Inverter Rectiverter 48V Flatpack2 230/1500 48/0 (P/N: 241123.102)
Eltek Flatpack2 Rectiverter unit overview
Product Overview
Built on HE technology from the Flatpack2 HE rectifier family, the Rectiverter 230V/1500VA 48V/1200W provides backed up power for 230 Vac and 48 Vdc loads with minimum losses and footprint.
Rectifier and Inverter in One Unit
The Rectiverter is a 3-port device capable of charging the 48V battery while simultaneously providing power for AC and DC loads. During mains outage, the Rectiverter feeds AC loads using energy stored in the battery.
Key Features
  • Unique 3-in-1 operation
  • Inverter functionality
  • Rectifier functionality
  • Power source transfer
  • Modular design
  • High efficiency
  • Global compliance
  • Patented technology
  • Hot pluggable
  • Voltage keying
Technical Specifications
Parameter Specification
AC Output Voltage 230 VAC (200-240 VAC adjustable)
AC Output Power 1200 W (1500 VA) continuous / 2000 VA overload (<15s)
DC Output Voltage 53.5 VDC (43-58 VDC adjustable)
DC Output Power 1200 W maximum @ nominal input
AC Input Voltage 185-275 VAC / 170 VAC LV disconnect
Efficiency >96% (mains mode), >94% (inverter mode)
Operating Temperature -40 to +75°C (-40 to +167°F)
Dimensions 109 x 41.5 x 327mm (4.25 x 1.69 x 13")
Weight 1.95 kg (4.3 lbs)
MTBF 260,000 hours @ 25°C ambient
Product Images
Complete Solutions
Frequently Asked Questions
How do you control the quality?
What is your minimum order quantity?
Can you introduce your company?
What are the advantages of your company?
Can I request samples? What about pricing?
Samples are available at sample pricing, with freight costs borne by the customer.
How do you handle quality issues?
What about the product quality?
100% original with new packaging. Each item is tested before shipment to ensure quality standards.