China High Performance CPU Thermal Pad TIF560-30-11US Grey For Various Electronic
  1. China High Performance CPU Thermal Pad TIF560-30-11US Grey For Various Electronic
  2. China High Performance CPU Thermal Pad TIF560-30-11US Grey For Various Electronic
  3. China High Performance CPU Thermal Pad TIF560-30-11US Grey For Various Electronic
High Performance CPU Thermal Pad TIF560-30-11US Grey For Various Electronic
Payment Terms T/T
Supply Ability 100000pcs/month
Delivery Time 3-8 work days
Packaging Details 25*24*13cm canton
hardness 20shore00
KEYWORD Gray silicone rubber pads
color Gray
part number TIFT560-30-11US
material silicone
Construction Ceramic filled silicone elastomer
Brand Name Ziitek
Model Number TIFT560-30-11US CPU Thermal Pad
Certification UL
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 100000pcs/month
Delivery Time 3-8 work days Packaging Details 25*24*13cm canton
hardness 20shore00 KEYWORD Gray silicone rubber pads
color Gray part number TIFT560-30-11US
material silicone Construction Ceramic filled silicone elastomer
Brand Name Ziitek Model Number TIFT560-30-11US CPU Thermal Pad
Certification UL Place of Origin China
High Light 1.5mmT CPU Thermal Pad20shore00 CPU Thermal PadElectronic Device CPU Thermal Pad
Company Profile
TIF500-30-11US Datasheet-REV02.pdf
Features
Broad range of hardnesses available 3.0 W/mK
Electrically isolating
Outstanding thermal performance
Thickness:1.5mmT
Applications
Mass storage devices
Broad range of hardnesses available
Handheld portable electronics
Audio and video components
Handheld portable electronics
GPS navigation and other portable devices
CD-Rom, DVD-Rom cooling
Typical Properties of TIF560-30-11US
Product Name
 TIF560-30-11US Series
Colour
Gray
Construction & Compostion
Ceramic filled silicone rubber
Specific Gravity
2.9 g/cc
Operating Temp
-40 ~160 ℃
Hardness
20Shore 00
Dielectric Breakdown Voltage
 >5500 VAC
Flame Rating
94 -V0
Dielectric Constant@1MHz
4.0 MHz
Thermal conductivity
 3.0W/mK
Thickness
1.5 mmT
Standard Thicknesses:
0.010" (0.25mm)  0.020" (0.51mm)  0.030" (0.76mm)  0.040" (1.02mm)  0.050" (1.27mm)  0.060" (1.52mm)      0.070" (1.78mm)  0.080" (2.03mm)  0.090" (2.29mm)  0.100" (2.54mm)  0.110" (2.79mm)  0.120" (3.05mm)      0.130" (3.30mm)  0.140"  (3.56mm) 0.150" (3.81mm)  0.160" (4.06mm)  0.170" (4.32mm)  0.180" (4.57mm)     0.190" (4.83mm) 0.200" (5.08mm)
Consult the factory alternate thickness.
Standard Sheets Sizes:
8" x 16"(203mm x 406mm) 16" x 18"(406mm x 457mm)