China 2022 China factory violet 2.95 g/cc thermal conductive pad TIF5120US -40 to 160℃
  1. China 2022 China factory violet 2.95 g/cc thermal conductive pad TIF5120US -40 to 160℃
  2. China 2022 China factory violet 2.95 g/cc thermal conductive pad TIF5120US -40 to 160℃
  3. China 2022 China factory violet 2.95 g/cc thermal conductive pad TIF5120US -40 to 160℃
2022 China factory violet 2.95 g/cc thermal conductive pad TIF5120US -40 to 160℃
Payment Terms T/T
Supply Ability 1000000 pcs/month
Delivery Time 3-5 work days
Packaging Details 24*23*12cm cantons
Thickness 3.0mmT
Specific Gravity 2.95g/cc
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC
Thermal conductivity 2.6W/m-K
color Violet
Brand Name Ziitek
Model Number TIF5120US Series
Certification UL & RoHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 1000000 pcs/month
Delivery Time 3-5 work days Packaging Details 24*23*12cm cantons
Thickness 3.0mmT Specific Gravity 2.95g/cc
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC Thermal conductivity 2.6W/m-K
color Violet Brand Name Ziitek
Model Number TIF5120US Series Certification UL & RoHS
Place of Origin China
High Light 3.0mm Laptop Cpu Thermal Pad2.6W Laptop Cpu Thermal PadSilicone Elastomer Notebook Thermal Pad
2022 China factory violet 2.95 g/cc thermal conductive pad TIF5120US -40 to 160℃ conductivity 2.6W for display card
Company Profile
Features
> Good thermal conductive: 2.6W/mK
>  thickness:3.0mmT
Moldability for complex parts
> Broad range of hardnesses available
> High tack surface reduces contact resistance
>Easy release construction
Applications
> LED TV / LED Lit Lamps
> CD-Rom, DVD-Rom cooling
> SAD-DC Power Adapters
> CPU
> Memory Modules
Rainproof LED Power
> Telecommunication hardware
> mainboard/mother board
> IT infrastructure
> GPS navigation and other portable devices
>LED Flesible strip, LED bar
                                            Typical Properties of TIF5100US Series
Color
Violet
Visual
Composite Thickness
Thermal Impedance @10psi
(℃-in²/W)
Construction &
Compostion
Ceramic filled silicone elastomer
10mils / 0.254 mm
0.16
20mils / 0.508 mm
0.20
Specific Gravity
2.10 g/cc
ASTM D297
30mils / 0.762 mm
0.31
40mils / 1.016 mm
0.36
Thickness range 0.120"
ASTM C351
50mils / 1.270 mm
0.42
60mils / 1.524 mm
0.48
Hardness
45 Shore 00
ASTM 2240
70mils / 1.778 mm
0.53
80mils / 2.032 mm
0.63
Dielectric Breakdown Voltage
>5500VAC
ASTM D412
90mils / 2.286 mm
0.73
100mils / 2.540 mm
0.81
Continuos Use Temp
-40 to 160℃
110mils / 2.794 mm
0.86
120mils / 3.048 mm
0.93
Outgassing(TML)
0.35%
ASTM E595
130mils / 3.302mm
1.00
140mils /3.556 mm
1.08
Dielectric Constant
4.3 MHz
ASTM D150
150mils / 3.810 mm
1.13
160mils / 4.064 mm
1.20
Volume Resistivity
4.2X1013
Ohm-meter
ASTM D257
170mils / 4.318 mm
1.24
180mils / 4.572 mm
1.32
Fire rating
94 V0
equivalent
UL
190mils / 4.826 mm
1.41
200mils / 5.080 mm
1.52
Thermal conductivity
2.6W/m-K