China B59300M1110A070 Cross PTC Thermistors As Limit Temperature Sensors 110C
  1. China B59300M1110A070 Cross PTC Thermistors As Limit Temperature Sensors 110C
  2. China B59300M1110A070 Cross PTC Thermistors As Limit Temperature Sensors 110C
  3. China B59300M1110A070 Cross PTC Thermistors As Limit Temperature Sensors 110C
  4. China B59300M1110A070 Cross PTC Thermistors As Limit Temperature Sensors 110C
  5. China B59300M1110A070 Cross PTC Thermistors As Limit Temperature Sensors 110C
B59300M1110A070 Cross PTC Thermistors As Limit Temperature Sensors 110C
  1. MOQ: 1000
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 10KKPCS PER MONTH
Delivery Time 2 Weeks
Packaging Details Bulk
Name PTC Temperature Sensor
Weight 3.5g
Tsense 110C
Tk tolerance +/-5C
Rplace P/N B59300M1110A070
Type Triple
Brand Name AFTPTC
Model Number MZ6-110-DS
Certification ROHS
Place of Origin CHINA
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 10KKPCS PER MONTH
Delivery Time 2 Weeks Packaging Details Bulk
Name PTC Temperature Sensor Weight 3.5g
Tsense 110C Tk tolerance +/-5C
Rplace P/N B59300M1110A070 Type Triple
Brand Name AFTPTC Model Number MZ6-110-DS
Certification ROHS Place of Origin CHINA
High Light 110C PTC thermistorLimit Temperature Sensors PTC thermistor
DESCRIPTION
20221227204918_27224
application
Thermal protection of winding in electricmotors
Limit temperature monitoring
FEATURES
SPECIFICATION
1.MZ6-110-DS Specification
Name MZ6 Motor Protection PTC Thermistor
Action temperature 110℃
Color of cable Brown-Brown
Execution standards
Dimension and structure TRIPLE SIZE
Max DC undamaged voltage 30V
Normal use DC current Max. 2.5V
-20℃~Tk-20℃ Max. 300 Ohm
TK+5℃ Min. 3990Ohm
TK-5℃ Max. 1650Ohm
TK+15℃ Min. 12KOhm
Insulation strength (AC) 2.5KV/60S
110 Triple04110 Triple07110 Triple08
shrink tube housing
s123
screw in sensors in housing surface mount ring lug
from -20℃ TROT –TROT TROT+TROT TROT+15k
to TROT -20K (UKL≤2.5V) (UKL≤2.5V) (UKL≤7.5V)
30 ±5 ≤100       Brown/Black
40       Brown/Red
50       Brown/Gray
60 ≤570 ≥570 - White/Gray
70 ≤570 ≥570 - White/Brown
80 ≤570 ≥570 - White/White
90 ≤550 ≥1330 ≥4000 Green/Green
100 ≤550 ≥1330 ≥4000 Red/Red
105 ≤550 ≥1330 ≥4000 Blue/Gray
110 ≤550 ≥1330 ≥4000 Brown/Brown
115 ≤550 ≥1330 ≥4000 Blue/Green
120 ≤550 ≥1330 ≥4000 Gray/Gray
125 ≤550 ≥1330 ≥4000 Red/Green
130 ≤550 ≥1330 ≥4000 Blue/Blue
135 ≤550 ≥1330 ≥4000 Red/Black
140 ≤550 ≥1330 ≥4000 White/Blue
145 ≤550 ≥1330 ≥4000 White/Black
150 ≤550 ≥1330 ≥4000 Black/Black
155 ≤550 ≥1330 ≥4000 Blue/Black
160 ≤550 ≥1330 ≥4000 Blue/Red
165       Blue/Brown
170 ±7 ≤570 ≥570 - White/Green
180 ≤570 ≥570 - White/Red
2.Color Vs Temperature Of PTC Thermistor Sensor
Action
Temperature Tk
Color of wire
60°C White Gray
70°C White Brown
80°C White White
90°C Green Green
100°C Red Red
105°C Blue Gray
110°C Brown Brown
115°C Blue Green
120°C Gray Gray
125°C Red Green
130°C Blue Blue
135°C Red Black
140°C White Blue
145°C White Black
150°C Black Black
155°C Blue Black
160°C Blue Red
165°C Blue Brown
170°C White Green
180°C White Red
3.Technical Specifications
Technical Specifications Single PTC Triple PTC Units
Max working voltage Umax 30 30 V
Normal using voltage V Max 2.5 Max 2.5 V
Rated action temperature Tk 60~180 60~180
Tk tolerance   ±5 ±5
Tk repeatability T ±0.5 ±0.5
Resistance in norm al temperature
T=25±1℃(V Max2.5V)
R25 Max 100 Max 300 Ohm
PTC resistance at some
temperature(V Max2.5V)
TK-5℃ Max550 Max 1650 Ohm
PTC resistance at some
temperature(V Max2.5V)
Tk+5℃ min. 1330 min. 3990 Ohm
temperature(V Max2.5V)
Tk+15℃ min. 4 min. 12 KOhm
-20℃~Tk-20℃   Max 250 Max750 Ohm
Tk reaction time Td less than 5 less than 5 S
Insulation strength V 2.5 2.5 KV
Maximum storage temperature T1max 125 125
Minimum storage temperature T1min -25 -25
Lead wire color See the colorful coding below
Weight Wt 2 3.5 g
4.PTC Characteristic Curve
rt 5.Operating Instruction
Electric motor insulation rank Limited Working Temperature Thermistor(TK)
Y 90 80~85℃
A 105 95~100℃
E 120 110~115℃
B 130 120~125℃
F 155 145~150℃
H 180 170~175℃
C Above 180 Above 180
6.Note for mounting
1_
5.Securely connect the outgoing line in the specified connection position.
7.Error and Measure
Breakdown Reason Measure
Resistance value is too high(measure resistance of the outgoing line by Ohm band of an AVO meter,the resistance value of a single line is higher than 100 Ohm at 25℃)
1. The lead of the thermistor opened a way or was in a bad contact.
2. The thermistor was damaged.
1.Check the lead of the thermistor whether open or not,or in the bad contact 2.Replace the themistor
Resistance value is too high(measure resistance of the outgoing line by Ohm band of an AVO meter,the resistance value of a single line is higher than 20 Ohm at 25℃)
1.The lead of thermistor was in short circuit; 2.The thermistor was damaged
Check the lead of the thermistor is in short circuit or not,and connect it. 2,Replace the thermistor
Sometimes be Normal,Sometimes be abormal,
1.The lead of thermistor was in in bad contact; 2.The thermistor was damaged
Connect the lead of the thermistor and the binding post tightly.
2.Replace the thermistor
8. UR Listing
PTC sensor
Thermistor-type Devices - Component XGPU2
Model No. Resistance at 25°C (k ohm) Tmoa (°C) Class CA