| Part number | 6A05-6A10 |
| Current | 6A |
| Voltage | 50-1000V |
| Package | R-6 |
| Lead Free Status | Lead free/RoHS |
| Shipping by | DHL\UPS\Fedex\EMS\sea |
| Brand Name | XUYANG |
| Model Number | 6A05-6A10 |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
1600V - 2000V High Voltage General Purpose Rectifier Diode EM513 EM516 EM518
High Voltage Rectifier Diode With 2500V to 8000V HVR125 Thru HVR180
3A 1000V SMD Rectifier Diode SM5408 With Glass Passivated Chips ISO9001 / RoHS
0.5A Surface General Purpose Rectifier Diode GL34A-GL34M High Current Capability
Product Specification
| Payment Terms | T/T, Western Union | Supply Ability | 100000pcs per 1 week |
| Delivery Time | 5 - 8 work days | Packaging Details | tape in box, 500pcs/box |
| Part number | 6A05-6A10 | Current | 6A |
| Voltage | 50-1000V | Package | R-6 |
| Lead Free Status | Lead free/RoHS | Shipping by | DHL\UPS\Fedex\EMS\sea |
| Brand Name | XUYANG | Model Number | 6A05-6A10 |
| Certification | ISO9001 | Place of Origin | China |
| High Light | fast recovery rectifier diode ,smd rectifier diode | ||
R-6 DIP 6.0 Amp Silicon General purpose Rectifier Diode 6A05 Thru 6A10
FEATURES
* Low forward voltage drop
* High current capability
* High reliability
* High surge current capability
MECHANICAL DATA
* Case: Molded plastic
* Epoxy: UL 94V-0 rate flame retardant
* Lead: Axial leads, solderable per MIL-STD-202, method 208 guranteed
* Polarity: Color band denotes cathode end
* Mounting position: Any
* Weight: 1.65 grams
MAXIMUM RATINGS AND ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Rating 25℃ ambient temperature uniess otherwies specified.
Single phase half wave, 60Hz, resistive or inductive load.
For capacitive load, derate current by 20%.
| TYPE NUMBER | 6A05 | 6A1 | 6A2 | 6A4 | 6A6 | 6A8 | 6A10 | UNITS |
| Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage | 50 | 100 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | V |
| Maximum RMS Voltage | 35 | 70 | 140 | 280 | 420 | 560 | 700 | V |
| Maximum DC Blocking Voltage | 50 | 100 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | V |
| Maximum Average Forward Rectified Current .375"(9.5mm) Lead Length at Ta=75℃ | 6.0 | A | ||||||
| Maximum Instantaneous Forward Voltage at 1.0A | 0.95 | V | ||||||
| Maximum DC Reverse Current Ta=25℃ at Rated DC Blocking Voltage Ta=100℃ | 10.0 400 | μA μA | ||||||