| Model Number | SSCG160-3000/8000 |
Explore similar products
SSCD355-1500-3800 355kW Diesel Engine Test Dynamometer Bench System
High Torque 90KW 286Nm Engine Test Dynamometer
SEELONG 450rpm+/- 0.2%FS Engine Test Dynamometer
200KW 4000 Rpm High Speed Engine Test Dynamometer
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 7 sets per month |
| Delivery Time | 12-16 working weeks | Packaging Details | Seaworthy Plywood |
| Certifications | CMC, CE, ISO 9001, ISO 45001, ISO 14001 | Constant Torque Range | 0-3000rpm |
| Constant Power Range | 3000-8000rpm | Warranty | 1 year |
| Max Working Speed | 10000rpm | Rated Torque | 509Nm |
| Rated Power | 160kW | Measurement Range | 0-1000Nm |
| Weight | 2000kg | Rated Voltage | 380V |
| Type | Electric Dynamometer | Brand Name | Seelong |
| Model Number | SSCG160-3000/8000 | Certification | CMC, CE, ISO9001, ISO45001, ISO14001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 160kW UAV engine dynamometer ,aviation-grade engine test bench ,3000/8000 RPM dynamometer system | ||
SSCG160-3000/8000 160kW Large Aviation-grade Unmanned Aerial Vehicle Engine Test Dynamometer Bench System
1. SSCG160-3000/8000 160kW Large Aviation-grade Unmanned Aerial Vehicle Engine Test Dynamometer Bench System Component Description
The SSCG160-3000/8000 160kW Large Aviation-grade Unmanned Aerial Vehicle Engine Test Dynamometer Bench System is designed for the development of power for large transport unmanned aerial vehicles, high-altitude long-endurance unmanned aerial vehicles, and light aviation. The system, with its high-rigidity structure and high-power variable frequency feedback technology, can complete performance, durability, high-altitude simulation and reliability verification of high-power turboshaft/turboprop and heavy oil piston engines.
| Component Names | Core Specification Parameters | Brand |
| SSCG160-3000/8000 Electric dynamometer | Power 160kW, rated speed 3000rpm, maximum speed 8000rpm, rated torque 509Nm, constant torque range 0-3000rpm, constant power range 3000-8000rpm, air-cooled | Seelong |
| Torque flange | 0-1000Nm, accuracy: 0.05% FS | HBM |
| Variable frequency inverter system | ABB ACS880 series, with direct torque control technology, 160kW, input voltage three-phase AC 380V±10%, with multiple protections against overload, overvoltage and overheat | ABB |
| Servo throttle actuator | Performance: Execution force 150N, stroke 120mm; Electronic throttle simulation: Dual 0-2.5V/5V | Seelong |
| Fuel consumption meter | Weighing type, measurement range: 5-40Kg/h, accuracy: 0.2% FS | Seelong |
| Centrifugal variable frequency fan | For cooling the test piece; Power: 25KW | Seelong |
| Optional - Couplings | High rigidity, high torque, high speed fit | Seelong |
| Optional - Motor bracket | Heavy-duty non-standard custom L-shaped motor bracket | Seelong |
| Parameter Items | Specification values |
| Model | SSCG160-3000/8000 |
| Rated power | 160kW |
| Rated speed | 3000rpm |
| Rated torque | 509Nm |
| Maximum rotational speed | 8000rpm |
| Constant torque speed range | 0-3000rpm |
| Constant power speed range | 3000-8000rpm |
| Cooling method | Air-cooled |
| Protection grade | IP54 |
| Overload capacity | 150% rated power |
| Torque measurement accuracy | 0.05% FS |
| Rotational speed measurement accuracy | ±1rpm |
1) Professional testing for high power and high torque
160kW class high power absorption capacity, 509Nm large torque range, perfectly matched for large unmanned aerial vehicles and aviation-grade power all-condition testing.
2) Ultra-stable and high-rigidity structure design
3) High efficiency energy return and energy saving
4) Full-function safety protection system
5) High-end customized expansion capabilities
2) Development and validation of 160kW-class turboshaft/turboprop and heavy oil piston engines