| Model Number | SSCG60-3000/10000 |
Explore similar products
SSCD355-1500-3800 355kW Diesel Engine Test Dynamometer Bench System
High Torque 90KW 286Nm Engine Test Dynamometer
SEELONG 450rpm+/- 0.2%FS Engine Test Dynamometer
200KW 4000 Rpm High Speed Engine Test Dynamometer
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 7 sets per month |
| Delivery Time | 12-16 working weeks | Packaging Details | Seaworthy Plywood |
| Certifications | CMC, CE, ISO 9001, ISO 45001, ISO 14001 | Constant Torque Range | 0-3000rpm |
| Constant Power Range | 3000-10000rpm | Warranty | 1 year |
| Max Working Speed | 10000rpm | Rated Torque | 191Nm |
| Rated Power | 60kW | Measurement Range | 0-500Nm |
| Weight | 1500kg | Rated Voltage | 380V |
| Type | Electric Dynamometer | Brand Name | Seelong |
| Model Number | SSCG60-3000/10000 | Certification | CMC, CE, ISO9001, ISO45001, ISO14001 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 60kW UAV engine dynamometer ,heavy-duty engine test bench ,UAV dynamometer with warranty | ||
SSCG60-3000/10000 60kW Medium and heavy-duty Unmanned Aerial Vehicle (UAV) Engine Test Dynamometer Bench System
1. SSCG60-3000/10000 60kW Medium and heavy-duty Unmanned Aerial Vehicle (UAV) Engine Test Dynamometer Bench System Component Description
The SSCG60-3000/10000 60kW unmanned aerial vehicle engine test dynamometer bench system is designed for the power systems of medium and heavy-duty logistics, inspection, and forest fire prevention unmanned aerial vehicles. The system has a stronger power and torque carrying capacity and can stably complete performance testing, durability assessment and control strategy verification of 60kW-class piston, turboshaft/turboprop engines.
| Component Name | Core Specification Parameters | Brand |
| SSCG60-3000/10000 Electric dynamometer | Power 60kW, rated speed 3000rpm, maximum speed 10000rpm, rated torque 191Nm, constant torque range 0-3000rpm, constant power range 3000-10000rpm, air-cooled | Seelong |
| Torque flange | 0-400 nm, accuracy: 0.05% FS | HBM |
| Variable frequency inverter system | ABB ACS880 series, 60kW, with direct torque control technology, input voltage three-phase AC 380V±10%, with multiple protections against overload, overvoltage and overheat | ABB |
| Servo throttle actuator | Performance: Execution force 150N, stroke 120mm; Electronic throttle simulation: Dual 0-2.5V/5V | Seelong |
| Fuel consumption meter | Weighing type, measurement range: 3-20Kg/h, accuracy: 0.2% FS | Seelong |
| Centrifugal variable frequency fan | For cooling the test piece; Power: 20KW | Seelong |
| Optional - Couplings | High rigidity, high speed fit type | Seelong |
| Optional - Motor bracket | Non-standard custom L-shaped motor bracket | Seelong |
2. SSCG60-3000/10000 60kW Electric Dynamometer Core Technical Parameters
| Parameter Items | Specification Values |
| Model | SSCG60-3000/10000 |
| Rated power | 60kW |
| Rated speed | 3000rpm |
| Rated torque | 191Nm |
| Maximum rotational speed | 10000rpm |
| Constant torque range | 0-3000rpm |
| Constant power speed range | 3000-10000rpm |
| Cooling method | Air-cooled |
| Protection grade | IP54 |
| Overload capacity | 150% rated power |
| Torque measurement accuracy | 0.05% FS |
| Rotational speed measurement accuracy | ±1rpm |
1) Precision testing capability for medium and high power
A 60kW-class wide-range test platform with excellent torque and power linearity meets the full-load and full-condition test requirements for heavy-duty unmanned aerial vehicle engines.
2) High-speed, high-rigidity stable platform
3) Intelligent simulation control for all operating conditions
4) High energy efficiency and multiple safety protections
5) Modular high scalability
2) Development and calibration of 60kW-class piston, turboshaft/turboprop engines